Portfel Gwiazd Bankier.pl. Gorące prognozy na lipiec

Od akcji po obligacje, od Chin i Indii po USA. I oczywiście nasza giełda. Jest w czym wybierać w portfelach naszych Gwiazd. Czas na ich lipcowe portfele.

Portfel Gwiazd Bankierpl Gorace Prognozy Na Lipiec 334cb96, NEWSFIN

/ Bankier.pl

Przypomnijmy: w marcu na Bankier.pl ruszyliśmy z nową edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje najlepszą ich zdaniem klasę aktywów na najbliższe 30 dni.

Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.

Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu. Poniżej prognozy na nowy miesiąc.

Partnerem Portfela Gwiazd jest Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas

Prognozy na lipiec Gwiazd Bankier.pl

1. Przemysław Barankiewicz, wiceprezes CFA Sociate Poland, dyrektor zarządzający Finax w Polsce

Prognoza: ETF iShares Core S&P 500 UCITS

„Tym razem mniej agresywnie niż w czerwcu, ale nadal byczo. Wracam do propozycji z maja – USA (dobrze, że debata prezydencka odbyła się w czerwcu) i akumulujący ETF iShares Core S&P 500 UCITS. Ten sam, który stanowi największą część akcyjnych portfeli Finax”.

2. Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH

Prognoza: Indeks IMV

„S&P Merval giełdy argentyńskiej BVBA (Ticker IMV na TradingView) – indeks wydaje się kończyć korektę i stara się wybić w górę, co sugeruje układ wstęg Guppy'ego oraz oscylatorów: MACD i Stochastic”.

3. Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI

Prognoza: QUERCUS Ochrony Kapitału

„Utrzymujemy naszą pozycję w QUERCUS Ochrony Kapitału. Fundusz radzi sobie znakomicie i pozwala czekać na prawdziwe rynkowe okazje, które niewątpliwie pojawią się w II połowie br.”.

4. Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao

Prognoza: BTC – 25%, ETH – 50%, NVDA – 25%

„Moje typy na czerwiec nie rozpieszczają, ale będę konsekwentny w dokonanych wyborach. Dodatkowo jako element wspierający dodałbym zdecydowanie wygraną debatę prezydencką przez Trumpa, którego potencjalna wygrana w wyborach prezydenckich w USA bardzo mocno wspiera rynek krypto aktywów. Drobna korekta do portfela, skrócenie pozycji na ETH na rzecz NVIDA, która mimo niewielkich spadków jest dzisiaj największą spółką na świecie z potencjałem na przebicie kapitalizacji $4 bln. Reasumując, BTC 25%, ETH 50%, NVDA 25% portfela”.

5. Jarosław Grzywiński, menedżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych

Prognoza: 50% – S&P500, 50% – NVIDIA

„S&P 500 – podtrzymuję prognozę dot. inwestycji w indeks największych spółek amerykańskich. Gospodarka amerykańska powoli rozpędza się w związku z coraz lepszymi danymi z rynku oraz przemyślana polityka fiskalna. Moim zdaniem, rynek amerykańskich spółek czeka bardzo dobry czwarty kwartał 2024 oraz oczekuje roku 2025 jako najbardziej dynamicznego w perspektywie ostatnich pięciu lat;

NVIDIA – spółka o największej kapitalizacji na amerykańskim rynku kapitałowym powinna zaskoczyć nas kolejnymi świetnymi wynikami finansowymi za ostatni kwartał. Pozytywnym zjawiskiem jest odpowiedzialne komunikowanie spółki z rynkiem w zakresie prognoz sprzedaży oraz wpływ na globalny rozwój Cybersecurity Governance”.

6. Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Prognoza: 50% – mBank, 50% – JSW

„Z jednej strony po korekcie banki odzyskują wigor, a NBP sygnalizuje brak obniżek stopy procentowej do końca br., co przy przyspieszającej dynamice PKB sprzyja sentymentowi do sektora.

Nadal surowce mogą pokazać „byczy pazur” dlatego też widzę potencjał do poprawy sentymentu do spółki czego katalizatorem jest zmiana retoryki współki w kwestii dywidendy”.

7. Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion

Prognoza: HANG SENG TECH INDEX (HSTECH) i Nasdaq (po 50%)

„Korekta na chińskich spółkach technologicznych nie kończy się, ale ja się nie poddaję. Dorzucę jeszcze Nasdaq (sezon raportów kwartalnych i sezonowość powinna pomagać)”.

8. Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

Prognoza: Bank of New York Mellon, Louisiana Pacific Corp, NetApp, Intuitive Surgical, Carnival

„Pokarało mnie za nieuwzględnienie w czerwcowej rundzie dwóch z pięciu selekcji mojego kwartalnego modelu algorytmicznego, dlatego teraz dodaję je i zostaję z kompletną piątką”.

9. Jerzy Nikorowski, dyrektor Biura Maklerskiego Banku BNP Paribas

Prognoza: 25% równoważony koszyk 5 polskich spółek (Auto Partner, Benefit, Rainbow, GPW, Neuca) + 25% BNP Paribas Easy CAC 40 ESG UCITS ETF (EUR) + 50% ETF BNPP E € Corp Bond SRI PAB 3-5Y

„Część wyeksponowana na rynek polskich akcji pozwala na wykorzystanie alfy z selekcji i ekspozycji na MiŚie. Mimo turbulencji ekspozycja na rynek francuski utrzymana – zbyt wcześnie zamykać pozycję, CAC40 również dynamicznie odrabia czynnik ryzyka politycznego. Podobnie jak w poprzednich miesiącach postała część portfela jest na rynku obligacji: ETF BNPP E € Corp Bond SRI PAB 3-5Y 50%, indeks utrzymuje stopniowy wzrost wartości i daje ekspozycję na prognozowane obniżki stóp procentowych w strefie euro. EBC najszybciej dostarczy cięcia od pozostałych banków centralnych, co powinno pozytywnie wpłynąć na wynik całkowity portfela”.

10. Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym

Prognoza: Typ aktywa: złoto i USD po 50 proc. 

„Złoto ma za sobą najsłabszy miesiąc od marca, ale nadal utrzymuje solidny zysk w perspektywie długoterminowej jako aktywo "safe haven" na niepewne czasy. Wchodzimy w bardzo gorący okres ryzyka geopolitycznego związanego z wyborami we Francji i USA, zatem kolejnym aktywem rangi bezpiecznej przystani może być dolar, który pełni rolę światowej waluty rezerwowej. Dlatego pierwsza zmiana w portfelu i wprowadzenie dolara obok złota, ale nie zmiana przesłanek inwestycyjnych. Żadne z globalnych ryzyk geopolitycznych od marca nie zostało wyeliminowane, a na horyzoncie nowe, które inwestorzy będą uwzględniać w wycenach”.

11. Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk"

Prognoza: Dekpol

„Spółka budownictwa przemysłowego z domieszką developerki mieszkaniowej jest wciąż bardzo tanio wyceniana ze wskaźnikiem C/Z na poziomie 5,0 i C/WK wysokości 0,9 a do tego zamierza wypłacić przyzwoitą dywidendę (div yield=3,75%)”.

12. Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek

Prognoza: Titan Company, Adani Enterprises Ltd, Royal Caribbean Cruises

“Utrzymuję w portfelu akcje spółek hinduskich. Trochę jednak sprzedam, aby wprowadzić do portfela „travel stocks”, licząc na kontynuację odbicia w turystyce. Kupuję akcje Royal Caribbean Cruises Ltd (NYSE: RCL). W akcjonariacie kilkadziesiąt hedge Funds. Ci zawodnicy rzadko się mylą.”

13. Kazimierz Szpak, CFA, członek zarządu Beta Securities Poland

Prognoza: segment średnich spółek mWIG40

„Na miesiąc lipiec podtrzymam moją czerwcową pozycję i pozostanę przy segmencie średnich spółek z indeksu mWIG40. Nie widzę powodu, żeby cokolwiek w tym zakresie zmieniać, szczególnie w kontekście inwestowania długoterminowego, którego jestem wielkim zwolennikiem. Moim zdaniem segment mWIG40 to ciągle bardzo dobra relacja oczekiwanej stopy zwrotu do wielkości podejmowanego ryzyka”.

14. Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Prognoza: 50% – S&P500, 50% – Votum

"Połowa tradycyjnie S&P500 – bezpieczeństwo i stabilizacja ponad wszystko. Druga połowa portfela to czysta spekulacja. Stawiam na Votum, gdzie czekam na korektę bieżących spadków. Sentyment do spółki jest negatywny (być może banki odzyskają trochę pozycji w sporach z frankowiczami), ale uważam, że skala spadków jest przesadzona. Długoterminowo wierzę w tę spółkę i obecna cena wydaje mi się dobrą ceną do zakupów".

15. Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów

Prognoza: 4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją (COI)

"Niejednoznaczne dane makro i na temat inflacji utrudniają decyzję. Zatem podtrzymuję dotychczasowy skład portfela a nadwyżkę inwestuję w obligacje SP".

Komitet inwestycyjny Bankier.pl (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)

Prognoza: iShares China Large-Cap ETF (ticker: FXI)

„W lipcu zmieniamy bezpieczną przystań w bonach skarbowych USA, które preferowaliśmy ostatnio i przyjmujemy mocno ryzykowny zakład na wzrost wycen akcji chińskich poprzez ekspozycję kapitału na iShares China Large-Cap ETF (ticker: FXI). To fundusz ETF na największe spółki chińskie, którym wiedzie się ostanio różnie, ale uważamy, że czekają nas lepsze czasy, także dla chińskich giełd, zgodnie z prognozami prezentowanymi przez Światowe Forum Ekonomiczne, gdzie mówi się o "nowym, jakościowym wzroście gospodarczym", obejmującym ekspansję w nowych i zmieniających się branżach, takich jak sztuczna inteligencja, cyfrowe usługi finansowe, zielone technologie i pojazdy elektryczne.

BNP Paribas

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *