Za lawiną muzyki generowanej przez AI kryją się nie tylko kreatywność algorytmów, ale także zorganizowane oszustwa
Michał Duszczyk
W ostatnich miesiącach na platformach streamingowych, takich jak Spotify, Deezer czy Apple Music, coraz większą popularność zdobywają zespoły, które – jak się okazuje – zostały w całości stworzone przez sztuczną inteligencję. Przykładem jest The Velvet Sundown, którego utwór „Dust on the Wind” w zaledwie kilka tygodni od wydania osiągnął ponad 380 tys. odsłon. Miesięczna liczba słuchaczy przekroczyła 470 tys.
Tajemniczy zespół The Velvet Sundown
Zespół, mimo posiadania profilu na Instagramie oraz profesjonalnie przygotowanej biografii, nie pozostawia w sieci żadnych śladów, a informacje o członkach grupy są niedostępne. Co więcej, zdjęcia wyglądają na wygenerowane przez AI, a cytaty dotyczące The Velvet Sundown, przypisywane mediom, nigdy nie zostały opublikowane. To sugeruje, że – jak informuje serwis The Next Web – możemy mieć do czynienia z oszustwem. A podobnych sytuacji jest więcej. The Devil Inside, kolejny zespół AI, został nawet zaprezentowany w programie „Last Week Tonight” Johna Olivera. Ich utwór „Bones in the River” uzyskał 1,6 mln odsłon na Spotify, choć w sekcji „twórcy” nie ma żadnych nazwisk. Tylko na Deezerze piosenka jest oznaczona jako stworzona przez AI i przypisana do konkretnego twórcy, w tym przypadku węgierskiego muzyka László Tamásiego.
Obecnie większość platform nie oznacza w żaden sposób utworów stworzonych przez sztuczną inteligencję. Deezer jako pierwszy wprowadził mechanizm, który wykrywa i „taguje” takie treści. Według danych tej firmy, każdego dnia na platformę trafia ponad 20 tys. całkowicie wygenerowanych przez AI utworów. Skala jest ogromna – tylko w kwietniu ubiegłego roku stanowiły one aż 18 proc. wszystkich nowych zgłoszeń muzycznych.
Oszuści wyłudzają miliardy dzięki AI
Ten proceder zazwyczaj ma jeden cel – wyłudzenie pieniędzy. Za lawiną muzyki generowanej przez AI kryją się nie tylko kreatywność algorytmów, ale także zorganiz