Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie przez Niemcy 920 mln euro bezzwrotnej pomocy na utworzenie zakładu półprzewodników w Dreźnie. Inwestycja ta, o łącznej wartości 3,5 mld euro, jest realizowana przez niemiecką firmę Infineon, a budowa ma się rozpocząć w 2026 r.
Według oświadczenia KE opublikowanego w czwartek, to finansowanie umożliwi Infineon sfinalizowanie inicjatywy MEGAFAB-DD, która „będzie w stanie produkować różnorodne typy chipów”. „Nowy zakład produkcyjny zaoferuje UE elastyczne możliwości produkcyjne, zwiększając tym samym bezpieczeństwo dostaw, odporność i niezależność technologiczną Europy w zakresie technologii półprzewodnikowych” — podkreślono.
Wsparcie udzielane przedsiębiorstwom jest ściśle regulowane i monitorowane w UE. Te ramy zostały zaprojektowane w celu uniknięcia zniekształcenia konkurencji na jednolitym rynku przez większe gospodarki. Jednak w świetle strategii Europy mającej na celu osiągnięcie niezależności od Chin w sektorze półprzewodników, WE zezwala na dotowanie projektów, które mają na celu przyczynienie się do tego celu.
Półprzewodniki produkowane w nowym zakładzie będą wykorzystywane w różnych sektorach, w tym w przemyśle motoryzacyjnym. EC stwierdza, że będzie to pierwszy zakład w Europie, który będzie w stanie szybko przełączać produkcję między dwiema rodzinami technologii, zachowując jednocześnie wysoką wydajność. Zakład zlokalizowany w pobliżu Drezna ma działać z pełną wydajnością do 2031 r.
Infineon produkuje w Dreźnie od 1994 roku. Wcześniej firma współpracowała z niemieckim Boschem i holenderskim producentem chipów NXP, aby utworzyć spółkę joint venture z tajwańskim liderem półprzewodników TSMC. Powstała europejska firma ESMC, która otrzymała 5 miliardów euro wsparcia od niemieckiego rządu, co również zostało zatwierdzone przez KE. Zakład w Dreźnie ma zostać otwarty w sierpniu 2024 roku.
Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)
mce/ szm/