Naukowcy odkryli prawdziwą przyczynę starzenia. To nie „kumulacja uszkodzeń”

Naukowcy Odkryli Prawdziwa Przyczyne Starzenia To Nie Kumulacja Uszkodzen Cc77243, NEWSFIN

Nowa teoria podważa od dawna ugruntowane przekonanie o akumulacji uszkodzeń jako głównym czynniku starzenia. Oparte na niej terapie mogą radykalnie wydłużyć życie

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Od lat naukowcy badają, dlaczego ludzie się starzeją i czy można ten proces zatrzymać a nawet odwrócić. W 1977 roku Thomas Kirkwood opracował teorię starzenia się organizmów – disposable soma theory of aging. Zgodnie z teorią Kirkwooda długość życia podlega ewolucji, a starzenie się wynika z wyczerpywania się zasobów, które „natura” przyznała nam na rozmnażanie i utrzymanie ciała (somy) przy życiu, przy czym mechanizmy zapewniające przetrwanie oraz reprodukcję są energetycznie konkurencyjne. Teoria somy jednorazowej zdominowała gerontologię od prawie 50 lat.

Jednakże, w miarę jak wzrasta nasza wiedza na temat starzenia się, coraz trudniej jest powiązać wszystkie jego aspekty z narastającymi szkodami, jakie są wyrządzane ciału. Na przykład mutacje zwiększające liczbę uszkodzeń mogą również zwiększyć długowieczność, podczas gdy odkrycia dotyczące odmładzania, takie jak parabioza (forma symbiozy, w której dwa gatunki odnoszą wzajemne korzyści) i czynniki Yamanaka (Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste otrzymane w wyniku genetycznego reprogramowania zróżnicowanych komórek skóry), wskazują, że młodość można odzyskać bez wysokich kosztów energetycznych i pomimo wysokiego poziomu uszkodzeń.

James Wordsworth i Daryl Shanley z Uniwersytetu w Newcastle opublikowali artykuł na temat swojej nowej teorii dotyczącej starzenia się: selective destruction theory – teorii selektywnego niszczenia (SDT).

Teoria SDT opisuje starzenie się jako proces niezwiązany z kumulacją uszkodzeń, proponując nową perspektywę w badaniach gerontologicznych. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Aging” dowodzi, że w organizmach wielokomórkowych sąsiadujące komórki nieustannie konkurują.

Jak wygrać ze śmiercią

– Mechanizm selektywnego niszczenia jest obecnie teoretyczny. W naszym najbardziej rozwiniętym modelu wykazaliśmy, że jeśli powolne komórki indukują zmiany epigenetyczne (niezwiązane z dziedzicznością genową) w „szybszych komórkach”, powodując spowolnienie ich metabolizmu (zamiast je zabijać), nie tylko zmniejsza to niepotrzebną śmierć „powolnych komórek”, ale także dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo zaburzeń związanych z nadmierną aktywnością, zapobiegając rozprzestrzenianiu się „szybkich komórek” – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle.

Ta nowatorska teoria, podważająca od dawna ugruntowane przekonanie o akumulacji uszkodzeń jako głównym czynniku starzenia, otwiera nowe możliwości badań w tej dziedzinie. Zapewniając całkiem nową perspektywę, SDT może potencjalnie doprowadzić do opracowania przełomowych terapii, które potencjalnie mogą opóźnić lub odwrócić skutki starzenia organizmów.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *