Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o udziale RP w Systemie Wjazdu/Wyjazdu. Chodzi o system rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich, którzy przekraczają granice zewnętrzne państw członkowskich Schengen.
Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów unijnych. Jak podkreśliło w komunikacie CIR, celem systemu Wjazdu/Wyjazdu (Entry Exit System – EES) jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli UE oraz zautomatyzowanie odpraw granicznych i zwiększenie ich efektywności.
W projekcie wskazano, że system EES ma zastosowanie do wszystkich obywateli państw trzecich, którzy korzystają z prawa krótkiego pobytu – czyli do 90 dni w dowolnym okresie 180 dni. Rozwiązanie dotyczy zarówno obcokrajowców objętych obowiązkiem wizowym, jak i obywateli państw trzecich, z którymi UE podpisała umowy o liberalizacji reżimu wizowego w zakresie krótkiego pobytu.
"System EES realizowany jest w celu rejestrowania danych dotyczących wjazdu i wyjazdu obywateli państw trzecich przekraczających granice zewnętrzne państw członkowskich. Chodzi także o dane dotyczące odmowy wjazdu w odniesieniu do takich obywateli" – wyjaśniło CIR. Dodało, że system posiada wbudowany kalkulator obliczający okres dozwolonego pobytu na terenie obszaru Schengen.
Wdrożenie EES ma pozwolić na odejście od stemplowania dokumentów podróży. Dane przetwarzane w systemie będą wykorzystywane na potrzeby m.in.: sądów, prokuratury, wojewodów, Straży Granicznej, Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej.
Nowy system ma umożliwić skuteczniejsze zarządzanie granicami zewnętrznymi oraz pozwoli weryfikować przestrzeganie przepisów przez obywateli państw trzecich. (PAP)
mchom/ jann/