Kiedy szczyt inflacji? Ekonomiści Santandera pokazali prognozy

Inflacja CPI pod koniec br. powinna wynieść 5,0-5,5 proc. r/r, a jej szczyt, w wysokości nieco poniżej 6 proc. r/r, odnotowany zostanie w marcu 2025 r. – wynika z prognoz ekonomistów Santander Bank Polska, przekazanych komentarzu do środowych danych GUS.

Kiedy Szczyt Inflacji Ekonomisci Santandera Pokazali Prognozy 011e2aa, NEWSFIN

fot. Cezary Pecold / / FORUM

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. wzrosły r/r o 4,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,4 proc. – poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu br. inflacja była niższa i wynosiła 2,6 proc. r/r.

W komentarzu do danych GUS ekonomiści Santander Bank Polska ocenili, że inflacja CPI zakończy rok w przedziale 5,0-5,5 proc. r/r. Dodali, że szczyt inflacji odnotowany powinien zostać w marcu 2025 r., gdy wskaźnik wyniesie nieco poniżej 6 proc. r/r. Jak przekazano, w 2025 r. kluczowe będą przyszłe decyzje rządu ws. ewentualnego przedłużenia działań ograniczających wzrost cen energii.

ReklamaZobacz takżePropozycja dla Ciebie: 7% na koncie oszczędnosciowym przez 5 miesięcy i do 200 zł w gotówce za założenie konta w Banku Pekao

"Taki przebieg inflacji będzie wspierał RPP w jej decyzji utrzymywania stóp bez zmian, naszym zdaniem co najmniej do połowy 2025 r." – napisano.

Zaznaczono również, że inflacja w lipcu br. była poniżej prognozy ekonomistów banku, tj. 4,3 proc. r/r i konsensusu rynkowego – 4,4 proc. r/r. Według przedstawicieli banku Santander wzrost inflacji w stosunku do wyniku czerwcowego wynikał przede wszystkim z podwyżki cen energii i gazu ziemnego. Zwrócono uwagę, że ceny nośników energii odnotowały wzrost o 11,8 proc. m/m, dodając do wskaźnika inflacji 1,4 p.p. Dodano, że wzrost cen żywności wyniósł 3,2 proc. r/r, dodając 0,2 p.p. do inflacji, natomiast ceny paliw w ujęciu miesięcznym pozostały bez zmian.

Na podstawie wstępnych danych o inflacji ekonomiści Santandera oszacowali, że inflacja bazowa w lipcu br. wyniosła między 3,6 a 3,7 proc. r/r, choć – jak zaznaczono – teoretycznie możliwy jest też odczyt 3,8 proc. "Oznacza to przerwanie trwającej od marca 2023 r. serii spadków inflacji bazowej w ujęciu r/r" – napisano. (PAP)

bpk/ mmu/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *