Produkcja budowlana nieco przyspieszyła. Ale budynków wznosi się mniej niż przed rokiem

Produkcja budowlano-montażowa w lipcu br. nieznacznie wzrosła w stosunku do ubiegłego roku. Zgodnie z danymi GUS była ona wyższa o 1,1 proc. niż w analogicznym okresie w 2022 roku. Z kolei w porównaniu do czerwca spadła ona o 6,9 proc.

Zdjęcie

Produkcja Budowlana Nieco Przyspieszyła Ale Budynkoacutew Wznosi Się Mniej Niż Przed Rokiem F1760ab, NEWSFIN

Produkcja budowlano-montażowa rośnie z miesiąca na miesiąc /123RF/PICSEL

Reklama

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego o stanie produkcji budowlano-montażowej wskazują, że w lipcu br. sytuacja była gorsza niż przed rokiem. Wówczas roczny wzrost odnotowano na poziomie 4,1 proc., zaś w ujęciu miesięcznym zanotowano spadek o 6,5 proc.

Mniej robót remontowych w 2023 roku

„W lipcu 2023 roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 11,8 proc., natomiast zmniejszenie wystąpiło wśród jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 3,4 proc. oraz w podmiotach, dla których podstawowym rodzajem działalności było wznoszenie budynków – o 7,8 proc.” – napisano w opracowaniu wyników. 

Od stycznia do lipca br. zbudowano więcej obiektów inżynierii lądowej i wodnej, o 8,8 proc. niż przed rokiem. Z kolei mniej, o 7,1 proc., wznoszono budynków. 

„W okresie styczeń-lipiec 2023 roku, w porównaniu do analogicznego okresu ub.r., odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej w zakresie robót inwestycyjnych – o 12,2 proc. (wzrost o 5,6 proc. w 2022 r.) oraz spadek w zakresie robót remontowych – o 13,2 proc. (wzrost o 18,5% w 2022 r.).” – dodano.

Przed miesiącem produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 1,5 proc. niż przed rokiem. Wówczas wzrost był jednak o wiele wyższy (6 proc.). W stosunku do maja odnotowano wzrost produkcji o 7,6 proc. 

Dane GUS dotyczą produkcji zrealizowanych w Polsce przez firmy, gdzie pracuje powyżej 9 osób. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 50 tysięcy za metr kwadratowy. Ekspert wskazuje, kto kupuje takie mieszkania Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *