Ekspert od starzenia: człowiek może żyć nawet 20 tys. lat

Ekspert Od Starzenia Człowiek Może żyć Nawet 20 Tys Lat 40acd50, NEWSFIN

Wieloryby mogą żyć ponad 200 lat, rekiny 300. Ale długość życia człowieka można zwiększyć o rząd wielkości

Wszystko, czego potrzeba, jego zdaniem, to nowa technologia – która jeszcze nie została stworzona – która może wyeliminować starzenie się na poziomie komórkowym, naprawić DNA i przeprogramować komórki na zupełnie inny proces starzenia. – Mamy bardzo skomplikowany zestaw programów w naszym DNA, które zamieniają nas w dorosłego człowieka – mówi profesor biogerontologii molekularnej w Instytucie Zapalenia i Starzenia się na Uniwersytecie w Birmingham w rozmowie z „Scientific American”. – Niektóre z tych programów, działające w późniejszym życiu, stają się szkodliwe.

Magalhães uważa, że kluczem nie jest znalezienie następnego leku – chociaż z pewnością medycyna znacznie poprawiła długość życia i pomogła wyeliminować niektóre przyczyny śmierci. Uważa on, że interwencja medyczna niezbędna do tak długiego życia będzie wymagała znalezienia sposobu na wyeliminowanie starzenia się na poziomie komórkowym poprzez przeprogramowanie komórek i genów krytycznych dla procesu starzenia.

Jak pokonać śmierć?

Jego dotychczasowe badania koncentrowały się na zwierzętach pozornie przewyższających podobne gatunki. Należą do nich takie zwierzęta, jak wieloryb – z 200-letnią żywotnością – i jeden z gatunków szczura, który może żyć 30 lat, podczas gdy podobne gryzonie żyją tylko kilka.

– Różne długowieczne zwierzęta, takie jak ludzie, wieloryby i słonie, muszą radzić sobie z tymi samymi problemami, takimi jak rak, ale używają różnych sztuczek molekularnych, aby osiągnąć swoją długowieczność – powiedział Magalhães. – W przypadku wielorybów wydaje się, że mają znacznie lepszą naprawę DNA. Według Magalhãesa chodzi m.in. o gen P53.

Jak wydłużyć życie?

Podczas gdy nowe leki dają pewne efekty, np. rapamycyna wydłuża życie zwierząt aż o 15 procent, to osiągnięcie dzikiej długości życia od 1 tys. do 20 tys. lat wymagałoby komórek, które w praktyce się nie starzeją. Są zdolne do odpowiedniego reagowania i naprawy uszkodzeń DNA.

Zrobiłem kilka obliczeń i odkryłem, że gdybyśmy mogli wyleczyć ludzkie starzenie się, średnia długość ludzkiego życia wynosiłaby ponad tysiąc lat – powiedział „Scientific American”. – Ale maksymalna długość życia, z wyjątkiem wypadków i gwałtownej śmierci, może wynosić nawet 20 tys. lat.

Magalhães przyznaje, że wystarczy przeprojektować naszą biologię, aby wyeliminować raka i uniknąć szkodliwych działań naszego kodu genetycznego. Myśli, że kiedyś tam dotrzemy. Musimy tylko poczekać i zobaczyć, czy ma rację.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *