Pierwsze pozwy o skutki uboczne szczepionek na Covid. Producenci mają problem

Pierwsze Pozwy O Skutki Uboczne Szczepionek Na Covid Producenci Mają Problem 1f532fd, NEWSFIN

Tę konkretną szczepionkę otrzymało około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, w tym ponad 64 miliony w Niemczech (fot. ilustracyjna)

Kobieta, korzystając z prawa do nieujawniania jej nazwiska na mocy niemieckiego prawa dotyczącego prywatności, pozywa niemieckiego producenta szczepionek o co najmniej 150 000 euro (około 670 tys. zł) odszkodowania za uszkodzenie ciała oraz odszkodowanie za nieokreślone szkody materialne – informuje Reuters.

Powódka twierdzi, że z powodu szczepionki cierpiała na ból górnej części ciała, obrzęki kończyn, zmęczenie i zaburzenia snu. Tobias Ulbrich, prawnik w kancelarii Rogert & Ulbrich, który reprezentuje powódkę, powiedział Reuterowi, że zamierza zakwestionować w sądzie ocenę dokonaną przez organy regulacyjne Unii Europejskiej i niemieckie organy oceniające szczepionki, że zastrzyk BioNTech ma pozytywny profil ryzyka i korzyści. Niemieckie prawo farmaceutyczne stanowi, że producenci leków lub szczepionek są zobowiązani do zapłaty odszkodowania za skutki uboczne tylko wtedy, gdy „nauki medyczne” wykażą, że ich produkty powodują nieproporcjonalną szkodę w stosunku do korzyści lub jeśli informacje na etykiecie są błędne – pisze Reuters.

Data rozprawy w sprawie możliwych skutków ubocznych została niespodziewanie odwołana przez Sąd Okręgowy w Hamburgu. Rzecznik sądu powiedział, że powodem była skarga adwokata powoda na sędziego, który miał prowadzić sprawę. Adwokat zarzucił sędziemu stronniczość. Rozprawa rozpocznie się najpewniej jesienią.

Firma BioNTech, która posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Niemczech szczepionki opracowanej z firmą Pfizer, stwierdziła po dokładnym rozważeniu, że sprawa jest bezpodstawna. „Pozytywny profil stosunku korzyści do ryzyka Comirnaty pozostaje pozytywny, a profil bezpieczeństwa został dobrze scharakteryzowany” – poinformowała firma biotechnologiczna, odnosząc się do nazwy marki szczepionki.

Tę konkretną szczepionkę otrzymało około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, w tym ponad 64 miliony w Niemczech. Europejska Agencja Leków (EMA) twierdzi, że szczepionki Comirnaty firmy BioNTech, najczęściej stosowane w świecie zachodnim, są bezpieczne w użyciu. Podczas briefingu dla mediów w zeszłym tygodniu EMA potwierdziła korzyści ze wszystkich zatwierdzonych szczepionek przeciwko Covid, w tym BioNTech, informując, że tylko w pierwszym roku pandemii szczepionki pomogły uratować prawie 20 milionów istnień ludzkich na całym świecie.

EMA zapewnia, że monitorowanie bezpieczeństwa szczepionek nie zostało naruszone podczas szybkiej ścieżki ich oceny. Do maja EMA zarejestrowała prawie 1,7 miliona zgłoszeń podejrzewanych działań niepożądanych, co przekłada się na około 0,2 na każde 100 podanych dawek. Prawie 768 milionów dawek szczepionek podano w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), który obejmuje 27 państw członkowskich UE oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Najczęstszymi tymczasowymi działaniami niepożądanymi są ból głowy, gorączka, zmęczenie i ból mięśni.

Nie jest jasne, kto zapłaci koszty prawne lub odszkodowanie, jeśli powódka wygra sprawę. Źródła podają, że niektóre z umów zakupu hurtowego UE z producentami szczepionek, w tym BioNTech-Pfizer, zawierały pełne lub częściowe zrzeczenie się odpowiedzialności zarówno za koszty prawne, jak i potencjalne odszkodowanie, co może zmusić rządy UE do poniesienia części kosztów.

Podobnie jak wiele krajów, Niemcy mają również program wsparcia finansowego sektora publicznego dla osób, które doznały trwałego uszczerbku na skutek szczepień, znany jako program odszkodowań bez winy, ale udział w programie nie blokuje osobnego dochodzenia odszkodowania. Stany Zjednoczone przyznały producentom zwolnienie z odpowiedzialności za szczepionki przeciwko Covid, które otrzymują zgodę organów regulacyjnych.

Kancelaria Rogert & Ulbrich twierdzi, że złożyła już do sądu około 250 spraw klientów domagających się odszkodowania za rzekome skutki uboczne szczepionek przeciwko Covid-19. Inna firma prawnicza, Caesar-Preller, twierdzi, że reprezentuje 100 osób, przy czym obie firmy osobno twierdzą, że zajmują się prawie wszystkimi sprawami w Niemczech.

Także we Włoszech złożono kilka podobnych spraw – informuje Reuters.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *