Majątek Marleny Engelhorn, potomkini Fridricha Engelhorna, założyciela chemiczno-farmaceutycznej firmy BASF, został we wtorek podzielony między 77 organizacjami pozarządowymi. Decyzję na co przeznaczyć 24,9 mln euro podjęła rada obywatelska składająca się z 50 Austriaków.
Pieniądze zostały przekazane na inicjatywy zajmujące się kwestiami klimatu, ochrony środowiska, zdrowia, integracji, edukacji, a także kultury.
Najwięcej, bo 1,6 mln euro, otrzymało Austriackie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody, które ma zamiar wykupić wymagające ochrony lasy łęgowe i wrzosowiska. Kwotę 1,59 mln euro przekazano wiedeńskiemu schronisku dla bezdomnych Neunerhaus.
Na opublikowanej we wtorek liście znajdują się duże organizacje pomocowe, takie jak Caritas, Reporterzy bez Granic, ale także mniejsze jak schroniska dla kobiet, stowarzyszenia osób niesłyszących, niezależna prasa lokalna, straż pożarna, kluby piłkarskie i zespoły teatralne.
Marlena Engelhorn w 2022 r. otrzymała spadek po zmarłej babci Traudl Engelhorn-Vechiatto w wysokości 25 mln euro (ponad 108 mln zł). Wówczas to zapowiedziała rozdanie majątku, tłumacząc, że nie zrobiła ona nic, by zasłużyć na jego otrzymanie poza posiadaniem szczęścia w "loterii narodzin". Spadkobierczyni powiadomiła, że o podziale majątku ma zadecydować grupa Austriaków.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
KupDarmowy zapisWyślijImięJeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników) Nazwa firmy Ulica, numer budynku/lokalu Kod pocztowy Miasto Wyślij
NazwiskoW styczniu 2024 r. do 10 tys. losowo wybranych obywateli, którzy ukończyli 16 rok życia, dotarły zaproszenia do udziału w projekcie Engelhorn. Z nich wybrano 50 osób, które utworzyły Dobrą Radę ds. Redystrybucji. Wśród nich znaleźli się reprezentanci wszystkich grup wiekowych, klas społecznych, środowisk oraz stanów federalnych.
Grupa spotykała się w Salzburgu przez sześć tygodni – od marca do czerwca – na konsultacjach z udziałem naukowców i przedstawicieli organizacji społecznych. Każdy z uczestników projektu otrzymywał wynagrodzenie 1200 euro za każdy weekend.
32-letnia Englehorn nie miała prawa weta wobec decyzji grupy.(PAP)
mzb/ mal/