Dywidendy: banki płaciły najlepiej, słabiej górnictwo. Miliard dolarów dywidendy dla jednego człowieka? To możliwe

Największe firmy na świecie wypłaciły w ubiegłym roku rekordową sumę dywidend. Głównie dzięki niespotykanym jak dotąd przelewom z banków. Gorzej płaciły spółki górnicze, a największą sumę przekazała akcjonariuszom najdroższa firma świata. Jeden z nich może otrzymać, tylko w ramach dywidendy, 1 miliard dolarów.

Dywidendy Banki Placily Najlepiej Slabiej Goacuternictwo Miliard Dolaroacutew Dywidendy Dla Jednego Czlowieka To Mozliwe 5da7b97, NEWSFIN

fot. Anikin Denis / / Shutterstock

Globalne dywidendy wzrosły o 5,6% do rekordowego poziomu 1,469 biliona dolarów w 2023 r. – wynika z tegorocznego podsumowania w raporcie Global Dividend Index, który obejmuje 1,2 tys. największych spółek pod względem kapitalizacji rynkowej.

Największa suma wypłat dywidend w historii

Razem z szacunkami dla mniejszych firm, do akcjonariuszy mogło powędrować w sumie aż 1,66 biliona dolarów to z kolei wzrost o 5% w ujęciu bazowym.  Bazowa stopa wzrostu uwzględnia wpływ kursów wymiany walut, zmienne jednorazowe dywidendy specjalne oraz czynniki techniczne związane z kalendarzami dywidend i zmianami indeksu.

Global Dividend Index, Janus Henderson

Rekordy nie utrzymają się długo, bo firma Janus Henderson, która opublikowała raport, szacuje, że w 2024 r. globalne dywidendy mogą sięgnąć nawet 1,72 biliona dol. po wzroście o 3,6% w ujęciu nominalnym i 5% w ujęciu bazowym. Analitycy firmy w swoich wyliczeniach opierają się na danych Exchange Data International. Są to dywidendy brutto wyliczane na podstawie liczby akcji obowiązującej w dniu wypłaty, a następnie przeliczane na dolary amerykańskie według obowiązującego kursu wymiany walut.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

Według raportu w 2023 r. 86% procent spółek zwiększyło wypłacane dywidendy. Dwadzieścia dwa kraje, w tym USA, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada, Meksyk i Indonezja, osiągnęły rekordowe wypłaty. Europa z wyłączeniem Wielkiej Brytanii przyczyniła się do 40% światowego wzrostu. Wypłaty na Starym Kontynencie wzrosły o 10,4% w ujęciu bazowym, do rekordowej kwoty 300,7 miliarda dolarów.

Mocno pokazała się Japonia, gdzie 91% spółek podniosło wypłaty lub utrzymało je na stałym poziomie. Jako przykład można wskazać choćby japońskie spółki, w które zainwestował Warren Buffett. Nominalnie największy wzrost (27,2 mld dol.) dotyczył USA, choć ich bazowy wzrost o 5,1% był zgodny ze średnią światową. W sumie 95% amerykańskich firm podniosło lub utrzymało dywidendy, wypłacając rekordowe 602,1 mld dol. Od 2011 r. dywidendy w USA odnotowują wzrost rok do roku.

Ponad miliard dolarów dywidendy dla jednego człowieka

Najwięcej wypłacił Microsoft, który tym samym po dwóch latach przerwy ponownie został spółką wypłacającą największą dywidendę. Przekazał akcjonariuszom w sumie 20,7 miliarda dolarów w gotówce, płacąc w 3 z 4 kwartałów 0,68 dol. na akcję. W IV kwartale podniósł ją do 0,75 dol. na akcję. Spółka zwiększa dywidendę już przez 19 lat z rzędu.

Trzy dolary na akcję rocznej dywidendy (wypłacanej kwartalnie) oznacza, że były prezes firmy Steve Ballmer, który jest z nią związany od 1980 r. i obecnie jest jej największym indywidualnym akcjonariuszem (333,25 mln akcji wartymi jakieś 135 mld dol.) może liczyć w 2024 r. na 1 miliard dolarów dywidendy (przed opodatkowaniem), a przekroczy tę kwotę jeśli spółka pod koniec roku znów podniesie kwartalną wypłatę.

Global Dividend Index, Janus Henderson

Pierwszą trójkę pod względem wypłaconych dywidend zamknęły Apple z łączną kwotą 15,02 mld dol. i Exxon Mobil (14,9 mld). Warto zauważyć, że przy ogromnych wycenach takich spółek jak Microsoft (3 bln dol.) czy Apple (2,6 bln dol.), chociaż nominalne dywidendy są największe, to stopy dywidend wyglądają skromnie i wyniosły odpowiednio 0,74% i 0,56%.

Słabsze górnictwo, mocne banki 

Australijski gigant wydobywczy BHP, który wypłacił największą dywidendę w 2021 i 2022 r., spadł w rankingach za 2023 r. na szóste miejsce. To właśnie sektor wydobywczy, którego wypłaty spadły o 23 mld dol., czyli o 11,5% miał największy negatywny wpływ na globalny indeks. Natomiast największy pozytywny wpływ wywarły dywidendy wypłacone przez banki w wysokości 220 mld dol. Tym samym wzrosły o 15% rdr i odpowiadały za 26% całkowitych globalnych wypłat. Sektor finansowy wypłacił w sumie 380,6 mld dol. o 28,3 mld więcej rdr. Na przykład HSBC, po raz pierwszy od czterech lat wznowił wypłatę kwartalnej dywidendy w maju 2023 r. – zauważają autorzy raportu. 

Bankier.pl na podstawie danych Global Dividend Index

„Przepływy pieniężne przedsiębiorstw w większości sektorów pozostają wysokie i stanowią dużą napędzającą spółki w zakresie dywidend i wykupu akcji” – powiedział Ben Lofthouse, dyrektor ds. globalnych dochodów z akcji w Janus Henderson.

Skala badania z pewnością implikuje błędy, które potencjalnie można dostrzec na przykładzie Polski. Orlen w 2023 r. wypłacił ok. 1,5 mld dolarów dywidendy, której w szczegółowym zestawieniu nie widać. Wytłumaczeniem może być to, że w momencie wypłaty 31 sierpnia Orlen mógł być poza gronem 1200 największych firm, a dywidenda w takim wypadku była szacowana na podstawie historycznych średnich.

Jak zauważa Barron’s dyskusyjne jest, jak bardzo inwestorzy doceniają dywidendy. Jako przykład podaje fundusz SPDR S&P Dividend ETF, który posiada duże udziały w wysokodochodowych spółkach dzielących się zyskiem, ale jego stopa zwrotu w tym roku to tylko 2%, przy blisko 7% S&P500, napędzanego głównie wzrostami Wspaniałej Siódemki, gdzie do tej pory dywidendy płaciły tylko trzy spółki (Microsoft, Apple'a i Nvidia) w tym roku dołączyła Meta i Alphabet.

„Nie sądzę, że nastąpi masowe przesunięcie w stronę podmiotów płacących duże dywidendy. (…)  Potencjał spółek wzrostowych wciąż jest wysoki” – powiedział Dec Mullarkey, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej i alokacji aktywów w SLC Management, cytowany przez Barron’s.

Michał Kubicki

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *