Zbliża się termin zakończenia etapu przygotowawczego do wprowadzenia cyfrowego euro. Najnowszy raport z postępów ujawnia intrygujące spostrzeżenia dotyczące możliwości płatności offline. Przerwa w dostawie prądu może być scenariuszem, w którym e-euro wyróżni się na tle konkurencji.
Prace koncepcyjne nad europejskim wariantem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) postępują w „ambitnym tempie”. Dwuletnia faza przygotowawcza do emisji e-euro rozpoczęła się 1 listopada 2023 r. Oczekuje się, że oceny i testy wkrótce się zakończą, a prezes EBC konsekwentnie deklaruje, że dąży do tego, aby decyzja w sprawie dalszych działań została podjęta co najmniej do końca października na szczeblu Rady Prezesów banku.
W połowie lipca 2025 roku opublikowano kolejny raport z postępów. Poprzedni dokument opublikowano w lutym 2025 roku, a my na Bankier.pl zwróciliśmy uwagę na jeden aspekt – opracowanie tzw. cyfrowego zbioru zasad dotyczących euro, czyli zbioru przepisów regulujących ramy płatności. Co zostało w tym czasie poruszone?
Wizjonerzy i pionierzy badań rynku
Raport przedstawia, z różnym poziomem szczegółowości, kilkanaście odrębnych obszarów zainteresowania. Jednym z nich jest utworzenie „platformy innowacji”, gdzie około 70 wybranych podmiotów (fintechów, banków, dostawców usług płatniczych) otrzymało zadanie analizy konkretnych wyzwań.
Pierwsza grupa, określana mianem „pionierów”, analizowała potencjalne metody wdrażania płatności warunkowych . Ilustracją takiego scenariusza transakcji byłoby rozliczenie uzależnione od pomyślnego i potwierdzonego dostarczenia towarów. Bank Izraela, między innymi, wprowadził opcję płatności warunkowych w swoim systemie CBDC.
Druga grupa, określana mianem „wizjonerów”, skupiła się na „rozwoju koncepcyjnym, burzy mózgów nad innowacyjnymi pomysłami i przykładach zastosowań, aby wyobrazić sobie, w jaki sposób cyfrowe euro mogłoby zintegrować się z ekosystemem finansowym”. Wyniki tych dyskusji spodziewane są w drugiej połowie 2025 roku.
EBC z dumą przeprowadza również serię badań fokusowych w każdym kraju strefy euro. Ankietowano właścicieli małych firm i konsumentów, a ich głównym celem było zidentyfikowanie czynników, które mogą wpłynąć na zmianę preferencji płatniczych . Wyniki badań zostaną również opublikowane w drugiej połowie roku.
Dodatkowy