Jednomodułowa stacja Tiangong-1 została wystrzelona we wrześniu 2011 roku
Michał Duszczyk
Chińscy naukowcy właśnie udowodnili, że bakterie pochodzące z Ziemi mutują w warunkach kosmicznych. Zdarzenie to zostało potwierdzone na chińskiej stacji Tiangong, gdzie odkryto wcześniej nieznany szczep bakterii, który nazwano Niallia tiangongensis. Jednakże, jak wskazują badacze, nie są to mikroorganizmy z innych planet, lecz organizmy, które już znajdowały się na stacji przed jej startem, ale uległy mutacji w wyniku panujących tam warunków.
Okazało się, że pod wpływem promieniowania kosmicznego, bakterie te nabyły zdolność do opierania się tzw. stresowi oksydacyjnemu (stanowi on zaburzenie równowagi pomiędzy nadmiarem wolnych rodników a możliwościami organizmu do ich neutralizacji) oraz do regeneracji. Bakteria potrafi m.in. wykorzystywać żelatynę jako źródło azotu i węgla, co pomaga jej przetrwać w tym ekstremalnym środowisku.
Niallia tiangongensis została po raz pierwszy zidentyfikowana podczas misji Shenzhou-15 w 2023 roku. Czy zmutowany szczep stanowi zagrożenie dla astronautów? Obecnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale ryzyko istnieje. To nowy szczep, który wymaga dalszych badań, jednak jego ziemski „krewny”, Niallia circulans, występujący w glebie i ściekach, jest niebezpieczną bakterią – może prowadzić do sepsy. Szczególnie narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym.
Badania prowadzi NASA
Również NASA potwierdziła, że mikroorganizmy pochodzące z Ziemi adaptują się do warunków panujących w kosmosie. Zgodnie z informacjami amerykańskiej agencji, bakterie Enterobacter bugandensis, również wykryte na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), uległy mutacji, tworząc szczepy, które mogą być „potencjalnie groźne” dla zdrowia astronautów. NASA prowadzi wiele badań nad mikroorganizmami. W 2021 roku przeprowadzono na ISS eksperyment Cell Science-04, mający na celu zbadanie, jak niesporczaki przystosowują się do życia w kosmosie. Naukowcom już wcześniej udało się udowodnić, że te mikroorganizmy potrafią przetrwać w warunkach próżni (wróciły z tej kosmicznej misji na Ziemię w dobrym stanie, żyjąc i rozmnażając się).