Analitycy PKO BP: Ceny mieszkań w perspektywie roku mogą wzrosnąć o 10-15 proc.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w perspektywie roku, czyli w okresie od trzeciego kwartału tego roku do końca drugiego kwartału 2024 r., mogą wzrosnąć o 10-15 proc. – ocenili w raporcie analitycy PKO BP.

Analitycy Pko Bp Ceny Mieszkan W Perspektywie Roku Moga Wzrosnac O 10 15 Proc 73bc407, NEWSFIN

fot. KWS / / Bankier.pl

"W II kw. 23 nastąpiło ożywienie sprzedaży kredytów mieszkaniowych, silniejsze w przypadku kredytów na mieszkania z rynku pierwotnego. Wzrost popytu przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (konsekwencja 6 kwartałów ujemnej dynamiki rozpoczynanych projektów mieszkaniowych) skutkuje powrotem tendencji wzrostowych cen mieszkań. W perspektywie roku (III kw. 23- II kw. 24) oczekujemy wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań o 10-15 proc. Rynek coraz silniej będzie odczuwał ograniczenie podaży przy jednocześnie wysokim popycie gotówkowym i rosnącym popycie kredytowym" – napisano w raporcie.

Analitycy Pko Bp Ceny Mieszkan W Perspektywie Roku Moga Wzrosnac O 10 15 Proc 9c4c3d3, NEWSFIN

Dzień mieszkaniowy na Bankier.pl – 2 webinary

Zapraszamy na webinary o kredytach hipotecznych!

04.10.2023, godz. 12:30 Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym i szybciej pozbyć się długu
Jeśli zastanawiasz się nad kredytem i nie możesz liczyć na „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”, to tu dowiesz się jakie wybrać oprocentowanie, jak wnioskować o kredyt, jak zadbać o zdolność kredytową i jak przygotować się na spotkanie z bankiem.
Jeśli spłacasz już kredyt hipoteczny, to podpowiemy czy opłaca się nadpłacać kredyt i jak to zrobić, co warto zrobić z wolnymi środkami, kiedy refinansować „hipotekę”.

04.10.2023 godz. 14:00 „Bezpieczny Kredyt 2 procent – wszystko, o co boisz się zapytać Eksperci podsumują pierwszy kwartał programu, opowiedzą o pułapkach, czekających na wnioskujących o kredyt z dopłatami, wskażą różnice pomiędzy ofertami banków oraz odpowiedzą na pytania Uczestników.

Zapisz się zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

  • Pobierz bezpłatnie
  • Kup

WyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Jak podano, przesłankami tendencji wzrostowych po stronie popytu są: silna obniżka stóp procentowych przez RPP i zapowiedź kontynuacji cyklu obniżek; odbudowa popytu kredytowego odłożonego w okresie zaostrzonych regulacji ostrożnościowych; program dopłat do rat kredytów „Bezpieczny kredyt 2 proc.”; spadek realnych cen mieszkań i w konsekwencji zwiększenie ich dostępności poprzez poprawę relacji dochodów do cen mieszkań; popyt inwestycyjny (doświadczenie wysokich stóp zwrotu z inwestycji w nieruchomości).

Analitycy PKO BP wskazali jednocześnie, że po stronie podaży tendencjom wzrostowym cen sprzyjają: malejąca oferta mieszkań na rynku w sytuacji ograniczania od I kw. 2022 r. liczby rozpoczynanych mieszkań; pogłębiający się deficyt dostępnych terenów budowlanych w dobrych lokalizacjach w największych miastach.

Zdaniem analityków tendencje wzrostowe cen mieszkań będą hamowane przez: możliwy spadek dostępności mieszkań – wzrost płac może być niższy niż cen mieszkań; stabilizację stawek za wynajem osłabiającą motywację zakupu inwestycyjnego.

Jak wskazano, w II kwartale na rynku pierwotnym w Warszawie i mniejszych stolicach województw wzrostowy trend cen mieszkań wzmocnił się (7-11 proc. rdr), w pozostałych 6 największych aglomeracjach wzrost cen ustabilizował się na poziomie ok. 8 proc. rdr. W odniesieniu do I kw. 2023 r. ceny transakcyjne w II kw. wzrosły silniej w Warszawie, w pozostałych miastach wojewódzkich wzrost był umiarkowany.

"Silny wzrost liczby transakcji rdr ilustruje ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych w IH23 – po wyhamowaniu spadku liczby transakcji w I kw. 2023, w II kw. 23 nastąpił ich wzrost r/r, jak i q/q. Po „zamrożeniu” rynku w 2022 (w miastach wojewódzkich głębokie spadki sprzedaży), w IH23 liczba transakcji silnie wzrosła, szczególnie na rynku pierwotnym w największych miastach, na rynku wtórnym ożywienie jest mniejsze" – napisano.

Na rynku wynajmu wzrost stawek rdr w II kw. 2023 zwolnił do jednocyfrowego, w porównaniu do I kwartału stawki nie zmieniły się lub lekko spadły. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *