Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Wzór i przydatne porady.

Wypowiedzenie umowy najmu przysługuje najemcy, jak i wynajmującemu. Jednak aby nabrało odpowiedniej mocy prawnej, trzeba zachować pewne procedury. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba spełnić, co powinien zawierać dokument oraz udostępniamy gotowy wzór wypowiedzenia najmu do pobrania. 

Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania? 

Wypowiedzenie umowy najmu bez względu na to, w jakiej formie została zawarta oraz kto jest inicjatorem, powinno być sporządzone na piśmie. Dokument trzeba przygotować w dwóch egzemplarzach: dla siebie i strony, z którą rozwiązujemy umowę. 

Wypowiedzenie umowy najmu powinno zawierać m.in.: 

  • datę i miejsce sporządzenia pisma
  • dane osobowe najemcy lub wynajmującego, takie same jak na umowie najmu
  • informacje o nieruchomości, której dotyczy umowa najmu (dokładny adres, piętro, liczba pokoi)
  • podstawę prawną wypowiedzenia, np. zapis w pierwotnej umowie najmu mieszkania; 
  • uzasadnienie rozwiązywania umowy
  • tryb wypowiedzenia umowy np. ze skutkiem natychmiastowym
  • termin zakończenia umowy najmu, który wynika z okresu wypowiedzenia
  • czytelny podpis

Zgodnie z art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, wynajmujący musi w wypowiedzeniu umowy najmu podać przyczynę rozwiązania umowy bez względu na czas jej trwania (oznaczony czy nieoznaczony). Natomiast najemca jest zobowiązany do podania powodu tylko przy umowie na czas określony. 

Dokument można sporządzić samodzielnie albo skorzystać ze wzoru wypowiedzenia najmu, który jest dostępny do pobrania poniżej. 

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania wzór 

Plik pdf do pobrania znajduje się poniżej.

WYPOWIEDZENIE-UMOWY-NAJMU-GRATKAPobierz

Zwrot kaucji przy zerwaniu umowy najmu 

Standardem jest, że wynajmujący żąda od najemcy kaucji zwrotnej. Ma ona stanowić zabezpieczenie na wypadek naprawy ewentualnych szkód, które zrobił lokator lub jako pokrycie należności z tytułu najmu, lub niezapłaconych rachunków. Kaucję pobiera się w momencie podpisywania umowy najmu, a jej wysokość oraz zasady zwrotu, oraz zatrzymania powinna być określona w dokumencie. 

Zgodnie z ustawą kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za lokal (lub jego sześciokrotności w przypadku najmu okazjonalnego). Najczęściej strony ustalają kwotę w wysokości jednomiesięcznego czynszu. 

Przepisy określają też, właściciel wynajmowanego mieszkania powinien zwrócić kaucję w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę. Oczywiście po potrąceniu należności z tytułu umowy najmu lokal oraz rachunków za wykorzystane media, tj. prąd, wodę, energie elektryczną 

Właściciel może też dokonać potrącenia z kaucji na poczet kosztów związanych z uszkodzeniem mieszkania albo znajdującego się na wyposażeniu sprzętu oraz mebli. Jednak wpierw powinien udowodnić, że najemca dopuścił się zarzucanych mu uszkodzeń, które nie są wynikiem normalnego użytkowania. Co oznacza, że z kaucji nie powinno się potrącać wydatków np. związanych z odświeżeniem ścian, ale już można odliczyć koszty zakupu brakującego sprzętu, np. czajnika elektrycznego. 

Więcej porad dotyczących najmu znajduje się na stronach Gratka.pl. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *