Wynajem mieszkania obcokrajowcom. O czym pamiętać?

Wynajem Mieszkania Obcokrajowcom O Czym Pamiętać Fe88320, NEWSFIN

Wynajem mieszkania dla obcokrajowców w Polsce stał się powszechną praktyką. Czy to obywatele Ukrainy, Wietnamu czy Białorusi, coraz więcej osób z zagranicy decyduje się na życie i pracę w Polskim środowisku. Ale jak różni się proces wynajmu mieszkania dla cudzoziemców od standardowego wynajmu dla Polaków?

Wynajem Mieszkania Obcokrajowcom O Czym Pamiętać 6d6d6b4, NEWSFIN

Piaseczno, mazowieckie

Mieszkanie Piaseczno

3 500

Wynajem Mieszkania Obcokrajowcom O Czym Pamiętać Bd2919b, NEWSFIN

Warszawa, Białołęka, mazowieckie

Wynajmę mieszkanie 2 pokojowe z ogródkiem 50 m2 i garażem na Białołęce

3 595

Polskie prawo od maja 2014 r. stanowi, że cudzoziemcy spoza Unii starający się o legalizację pobytu mogą uzyskać pobyt od razu na 3, a nie tak jak wcześniej – na dwa lata. Wniosek o takie zezwolenie cudzoziemiec może teraz złożyć podczas swojego legalnego pobytu, w dogodnym dla siebie momencie, a nie jak było dotychczas przynajmniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt.

Spis treści

  1. Wynajem mieszkania obcokrajowcom – podstawowe informacje
  2. Ryzyko związane z wynajmem mieszkania obcokrajowcom
  3. Umowa najmu okazjonalnego

CZYTAJ TAKŻE | Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Wynajem mieszkania obcokrajowcom

Ogólne uregulowania co do wynajmu mieszkania obcokrajowcowi nie istnieją. Jedynym jest tylko to, że umowa powinna być sporządzona w dwóch wersjach językowych. Ważne jest żeby najemca zrozumiał wszystko to co podpisuje. Praktyka jednak często jest taka, że odchodzi się od tego wymogu, zastępując go jednym z punktów umownych, w którym lokator potwierdza, że zrozumiał i akceptuje zasady umowy.

Tłumaczenie umowy jednak bardzo pomaga w kwestii odpowiedzialności, wypowiedzenia, kaucji itd. Koszt tłumaczenia umowy to około 150 zł – zatem nie jest to duży wydatek w porównaniu do całości czynszu wynajmu.

Ważne jest okazanie dokumentu tożsamości obcokrajowca i dokładne zapoznanie się z legalnością jego pobytu na terenie Polski. Ta ostatnia informacja jest bardzo pomocna w określeniu terminu do którego umowa będzie ważna. Najwygodniej jest podpisać umowę do momentu zakończenia wizy.

CZYTAJ TAKŻE | Kawalerka pod wynajem. Czy można zarobić?

Ryzyko wynajmu mieszkania obcokrajowcom

Oczywiście ryzyko wynajmu mieszkania obcokrajowcowi istnieje. Zresztą jest to podobne ryzyko jak w przypadku wynajmu obywatelowi Polski. Może się okazać, że pewnego dnia najemca znika z mieszkania, a dochodzenie swoich roszczeń w stosunku do osoby przebywającej za granicą jest trudne. Większość jednak obcokrajowców przebywa w Polsce w celach zarobkowych i nie chcą oni mieć złej prawnej opinii na przyszłość. Może im taka opinia uniemożliwić kolejny przyjazd do Polski.

CZYTAJ TAKŻE | Ubezpieczenie mieszkania. Co warto wiedzieć?

Umowa najmu okazjonalnego

Właściciel mieszkania przy wynajmie mieszkania podpisać umowę najmu okazjonalnego, w której najemca wskazuje mieszkanie do którego się przeprowadzi, jeśli będzie musiał opuścić lokal. Np. w przypadku braku płatności czynszu. W takiej sytuacji eksmisja staje się wykonalna, a najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji. Należy jednak pamiętać, że umowę najmu okazjonalnego trzeba podpisać w obecności notariusza.

Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje, że prawo do najmu okazjonalnego dotyczy wyłącznie lokali, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Z tej formy najmu mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Najem okazjonalny przysługuje jedynie szeroko pojmowanym właścicielom, czyli również posiadaczom własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Wykluczone jest zatem wykorzystywanie tej umowy w celu podnajmu lokalu bądź jego części.

Dodatkowo należy pamiętać, że właściciel mieszkania ma prawo zażądać kaucji za wynajem. Jeśli zachodzi obawa, że najemca może być w przyszłości niewypłacalny to kaucję można ustalić na wyższym poziomie niż, przyjęty ogólnie jeden miesiąc czynszu. Czasami można spotkać właścicieli mieszkań, którzy ustalają kaucję na poziomie 3 lub 6 miesięcy wysokości czynszu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *