Obcokrajowcy wykupują mieszkania w Polsce. Hurtowo i pod wynajem

Obcokrajowcy, którzy decydują się na zakup mieszkań w Polsce, często płacą za nie gotówką. Często przeznaczają te nieruchomości na wynajem. Najwięcej mieszkań nabyli w Polsce obywatele Ukrainy. Zostały również założone ukraińskie agencje pośredniczące, które, według „Rzeczpospolitej”, stosują nieetyczne praktyki.

Zdjęcie

Obcokrajowcy Wykupuj Mieszkania W Polsce Hurtowo I Pod Wynajem 6959112, NEWSFIN

Wzrosła liczba obcokrajowców, którzy kupili w Polsce mieszkania. Zdjęcie ilustracyjne. /123RF/PICSEL Reklama

„Rzeczpospolita” informuje, że w 2024 roku obcokrajowcy przeprowadzili rekordową liczbę transakcji na rynku nieruchomości. Osiągnęła ona 17 330, podczas gdy rok wcześniej było to ponad 14 tys. Zdaniem Ewy Palus, głównej analityk portalu Tabelaofert Nieruchomości, w roku 2024 udział obywateli innych krajów w rynku nieruchomości mógł wynieść 10 proc., w porównaniu do 6 proc. w 2023 roku. Najwięcej mieszkań zakupiono w: Warszawie (3535), Krakowie (1523) oraz Wrocławiu (1491).

Reklama

Czytaj także: Deweloperzy będą usuwać wady mieszkań? Jest projekt ustawy

Obywatele tych państw kupowali mieszkania w Polsce

Z danych MSWiA wynika, że w ostatnich latach obywatele innych krajów najczęściej nabywali lokale w Warszawie. Departament podał gazecie, że pod względem liczby zakupionych lokali (mieszkalnych i użytkowych) oraz ich powierzchni, najwięcej nabyć było w trzech województwach:

  • mazowieckie (508 133,89 mkw.),
  • dolnośląskie (216 377,70 mkw.),
  • małopolskie (123 837,27 mkw.).

Kupujący najczęściej pochodzili z Ukrainy oraz Białorusi. Na kolejnych miejscach uplasowali się Rosjanie, Hindusi, Brytyjczycy i Wietnamczycy.

Obcokrajowcy wykupują mieszkania w Polsce. Płacą gotówką i wynajmują

Patrick Pieta, starszy agent w Hamilton May, powiedział gazecie, że w celach inwestycyjnych cudzoziemcy najczęściej nabywają mieszkania w nowych osiedlach. Pragną na tym zarabiać. Zaznaczył przy tym, że „istnieje także znaczna grupa obcokrajowców, którzy przyjechali tu, przez pewien czas mieszkają, a następnie decydują się na zakup mieszkania dla siebie”. „Rz” podaje, że zagraniczni inwestorzy „najczęściej inwestują w mieszkania (w tym zakup hurtowy) płacąc gotówką, bez zaciągania kredytów”.

Agent nieruchomości wyjaśnia, że obcokrajowcy uważają, iż „w Warszawie ceny są atrakcyjne”. „[…] ponieważ w Kijowie, zwłaszcza przed wojną, było drożej. Warto dodać, że emigracja wojenna z Ukrainy, która przybyła do Polski po 24 lutego 2022 r., w dużej mierze składa się z klasy średniej o solidnej sytuacji finansowej” – dodał ekspert.

Cudzoziemcy korzystali z rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Część obcokrajowców przy zakupie mieszkania skorzystała z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Jak podaje gazeta, takich osób było 3044, co stanowiło 4,7 proc. wszystkich zawartych umów. Najczęściej z rządowego kredytu korzystali Ukraińcy (2215) oraz Białorusini (492). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Hindusi (46) i Rosjanie (24).

Czytaj także: Nie trzeba czekać na budowę rządowego portalu. Dane z rejestru cen można upublicznić od ręki

„Rz” zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą z 1994 roku, cudzoziemcy muszą uzyskać specjalne zezwolenie przed

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *