Koniec z budowaniem osiedli w szczerym polu? Zmiana przepisów w 2026 roku

Infor.pl przypomina, że w 2026 roku wejdą w życie gminne plany ogólne, które będą zawierały standardy dotyczące dostępności infrastruktury społecznej. Określają one, w jakiej odległości od szkoły musi znajdować się działka, aby można było na niej zrealizować budowę osiedla domków jednorodzinnych lub pojedynczego budynku mieszkalnego. Zdjęcie

Koniec Z Budowaniem Osiedli W Szczerym Polu Zmiana Przepisw W 2026 Roku B29af29, NEWSFIN

Do 2026 roku gminu muszą uchwalić plany ogólne. /123RF/PICSEL Reklama

W lipcu 2023 roku przyjęto nowelizację ustawy dotyczącej zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w innych ustawach. Większość przepisów zawartych w tej noweli zacznie obowiązywać od września 2023 roku, jednak te odnoszące się do planów ogólnych wejdą w życie w 2026 roku. Jak informuje artykuł na muratordom.pl, gminy muszą przyjąć plany ogólne przed 1 stycznia 2026 r.

Plany ogólne a gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej

Jednym z elementów planów ogólnych są gminne standardy dotyczące dostępności infrastruktury społecznej. Jest to jednak kwestia fakultatywna. Oznacza to, że gminy nie mają obowiązku wprowadzenia tego elementu w swoich planach ogólnych. 

Reklama

Jeśli jednak podejmą taką decyzję, muszą określić standardy dostępu do publicznych szkół podstawowych oraz terenów zieleni publicznej. Dodatkowo mogą uwzględnić także standardy dostępności do żłobków, instytucji kultury oraz przedszkoli.

Gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej uniemożliwią budowę na wsiach?

Gminy, które zdecydują się na wdrożenie standardów dostępności w swoim planie ogólnym, będą mogły wydawać pozwolenia na zabudowę mieszkalną tylko wtedy, gdy działka będzie spełniać powyższe warunki dostępności. Jak podaje infor.pl, domy oraz osiedla mieszkalne nie będą mogły być wznoszone na działkach, których odległość od szkoły przekroczy

  • 1500 m w miastach,
  • 3000 m poza miastami

Serwis wyjaśnia, że wynika to z nowego artykułu 13f ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według infor.pl, właściciele działek na wsiach, gdzie brakuje szkół, mogą napotkać problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu, a w miarę pogłębiania się kryzysu demograficznego, kolejne placówki są zamykane. Infor.pl podkreśla, że gmina może ustalić inne limity odległości. Przepis ten może również wyeliminować pewną patologię na rynku budowlanym – budowanie osiedli w „szczerym polu”, czyli w miejscach, gdzie nie ma żadnej infrastruktury. 

Plany ogólne mogą być opóźnione?

Istnieje możliwość, że przepisy dotyczące planów ogólnych wejdą w życie później. W poniedziałek, 17 lutego, w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), w którym termin uchwalenia planów ogólnych został przesunięty na 30 czerwca 2026 roku.

„Biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac nad planami ogólnymi, istnieje obawa, że dla wielu gmin termin ten będzie niewystarczający i do tego czasu prace nie zostaną zakończone” – zaznaczyło ministerstwo. Rada Ministrów planuje zająć się projektem w I kwartale 2025 roku.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”. Zasiłek pogrzebowy ma wrosnąć, ale dopiero od przyszłego roku Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *