Księga wieczysta to rejestr publiczny, który określa stan prawny nieruchomości takich jak grunty, mieszkania czy domy. Okazuje się, że dostęp do rzeczonego rejestru możemy uzyskać za pośrednictwem sieci. Jak sprawdzić księgę wieczystą w internecie za darmo? Odpowiadamy.
/123RF/PICSEL
Co to jest księga wieczysta?
Księga wieczysta to jawny rejestr określający stan prawny nieruchomości (takich jak grunty, mieszkania, domy, działki budowlane) oraz spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej, owa księga jest podzielona na cztery działy:
Reklama
- dział I – zawiera informacje o nieruchomości oraz jej oznaczeniu, a także wpisy praw związanych z jej własnością;
- dział II – zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego;
- dział III – zawiera wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych (oprócz hipotek), wpisy ograniczeń dotyczących rozporządzania nieruchomością czy użytkowaniem wieczystym, a także wpisy innych praw i roszczeń (oprócz roszczeń dotyczących hipotek);
- dział IV – zawiera wpisy dotyczące hipotek.
Regulacje dotyczące ksiąg wieczystych można znaleźć w określonych aktach prawnych. Mowa tutaj o ustawie z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece oraz rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2013 roku w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
Księga wieczysta może być założona w przypadku różnych rodzajów nieruchomości. Chodzi między innymi o działki (grunt), mieszkania, domy, budynki czy lokale użytkowe.
Do czego jest potrzebna księga wieczysta?
Księga wieczysta zawiera cenne informacje, które mogą pomóc osobom zainteresowanym nabyciem mieszkania w podjęciu decyzji o jego zakupie. Z owego rejestru możemy dowiedzieć się między innymi tego, czy na nieruchomości ciążą zobowiązania finansowe, kto ma do niej prawo bądź jakie jest jej przeznaczenie.
Do księgi wieczystej warto zajrzeć przed zawarciem umowy przedwstępnej oraz bezpośrednio przed zawarciem właściwej umowy kupna. Każdy nowy właściciel gruntu, domu czy mieszkania powinien dokonać wpisu do księgi wieczystej. Tego rodzaju wpis musi zostać przeprowadzony również wtedy, gdy następuje zmiana danych dotyczących nieruchomości.
Jak sprawdzić księgę wieczystą w internecie za darmo?
Przeglądanie ksiąg wieczystych jest możliwe za pośrednictwem internetu. Można to zrobić na rządowym portalu „Elektroniczne Księgi Wieczyste”. W tym miejscu można nie tylko sprawdzić rzeczony rejestr, ale również złożyć wniosek o odpis, wyciągi lub zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej. Warto jednak nadmienić, że choć przeglądanie ksiąg jest darmowe, to jednak wspomniane odpisy, wyciągi czy zaświadczenia są płatne.
Żeby móc przeglądać daną księgę wieczystą, niezbędne okazuje się podanie jej numeru. Ów numer składa się z trzech części przedzielonych ukośnikami. Podczas zakupu nieruchomości, numer księgi wieczystej powinniśmy uzyskać od sprzedawcy.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL