Hotel Cracovia zmieni się w muzeum. Są pieniądze, „całe pół miliarda”

Znajdą się pieniądze na remont i przebudowę dawnego hotelu Cracovia, którego modernistyczna bryła na stałe wrosła w pejzaż Krakowa w pobliżu krakowskich Błoni i gmachu Muzeum Narodowego. W rozmowie z Radiem Kraków przywrócenie wcześniej planowanego finansowania potwierdził Dominik Jaśkowiec, poseł Koalicji Obywatelskiej. Zdjęcie

Hotel Cracovia Zmieni Sie W Muzeum Sa Pieniadze Cale Poacutel Miliarda 38c84f9, NEWSFIN

Znajdą się pieniądze na finansowanie przebudowy dawnego hotelu Cracovia (na zdj.) /ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS/Polska Press/East News /East News Reklama

Warto przypomnieć, że w budynku po hotelu Cracovia planowano urządzić Muzeum Architektury i Dizajnu, a resort kultury miał na to przeznaczyć pół miliarda złotych. Po ubiegłorocznej zmianie władzy nowy rząd zawiesił te plany.

Muzeum w dawnym hotelu Cracovia? Będą pieniądze na realizację planu

„Skoro powiedziało się A i się go kupiło, trzeba powiedzieć B i ten projekt zrealizować. Potwierdzam, że te pieniądze, całe pół miliarda, powinny być do końca roku. Uda się nam ten projekt dopiąć” – powiedział w rozmowie z Radiem Kraków poseł Dominik Jaśkowiec. Pierwotnie planowano zakończyć urządzanie Muzeum Architektury i Dizajnu do 2028 roku. Trudno w tej chwili powiedzieć, czy kłopoty z finansowaniem nie wpłyną na czas realizacji projektu.

Reklama

Dla porządku dodajmy – dawny hotel Cracovia w 2016 roku stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Postanowiono, że budynek w przyszłości ma stać się nowym oddziałem Muzeum Narodowego, poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku.

Hotel Cracovia – od PRL-owskiego „przepychu” do technicznego „upadku”

Hotel Cracovia został otwarty w 1965 roku (wznoszono go 6 lat), a zaprojektował go Witold Cęckiewicz, autor autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Lokalizacja budynku jest wyjatkowa – w ciągu Alei Trzech Wieszczów, w jej centralnym fragmencie, w pobliżu kompleksu charakterystycznych gmachów (m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy, Biblioteka Jagiellońska, Muzeum Narodowe w Krakowie). Dodajmy, że dawny hotel posiada połączenie z kinem Kijów (również zaprojektowane przez Witolda Cęckiewicza).

Pięciopiętrowy budynek oferował ponad 500 miejsc noclegowych w 309 pokojach i 9 apartamentach. Działała wielka restauracja mogąca przyjąć kilkuset gości, kawiarnia, sala konferencyjna i kasyno.

W 2011 hotel zakończył działalność i został zamknięty. Przejęła go spółka Echo Investment. Jednak już w 2016 roku budynek został odkupiony przez Skarb Państwa od spółki Echo Investment i przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Część budynku została wpisana do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się informacje o pogarszającym się stanie technicznym instalacji w czekającym na zagospodarowanie dawnym hotelu Cracovia.

Nowoczesne muzeum w dawnym hotelu Cracovia

Ambitna wizja zagospodarowania dawnego hotelu Cracovia wciąż jest aktualna. „W przyszłości ma stać się nowym oddziałem Muzeum poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku, dwóm dziedzinom kultury współczesnej, które nie były dotąd szerzej prezentowane w krajowym muzealnictwie” – przekonują przedstawiciele Muzeum Narodowego w Krakowie.

W budynku mają znaleźć się przestrzenie wystawiennicze i magazynowe. Będzie też część przeznaczona na współpracę ze współczesnymi projektantami i producentami, a całość pełnić będzie funkcję kreatywnego centrum. „Cracovia stanie się więc instytucją nowego typu, łączącą działalność opartą o kolekcję, wystawy stałe i czasowe, archiwum i zbiory biblioteczne z rozbudowaną działalnością edukacyjną, popularyzatorską, badawczą i promocyjną” – zapowiada MNK.

W 2023 roku Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało dofinansowanie zadania pod nazwą „Przygotowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej na zagospodarowanie budynku dawnego hotelu Cracovia wraz z otoczeniem na potrzeby MNK – kontynuacja” (w ramach dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z budżetu państwa).

Umowa dofinansowania została podpisana w maju 2023 r. Wartość dofinansowania wyniosła 465 142,28 zł, całkowita wartość zadania 465 142,28 zł netto – informuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Bez podwyżek, bez wywozu. Kryzys śmieciowy w gminie Wieliczka Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *