Dane GUS: stabilizacja w budownictwie mieszkaniowym

Dane Gus Stabilizacja W Budownictwie Mieszkaniowym 864f881, NEWSFIN

Opublikowane 21 września przez GUS dane o budownictwie mieszkaniowym w Polsce wskazują na stabilizację wyników we wszystkich kategoriach prezentowanych przez Urząd Statystyczny w Polsce.

Najdobitniej o stabilizacji świadczą dane o liczbie mieszkań oddanych. W sierpniu w całej Polsce wybudowanych zostało 18,3 tys. mieszkań oraz domów i był to wynik o 2% gorszy w porównaniu z wynikiem z sierpnia 2022 roku. Można oczywiście wskazywać na 26,5% wzrost liczby oddawanych lokali w stosunku do lipca, jednak trudno na jednorazowym wzroście miesiąc do miesiąca budować optymistyczny obraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Tym bardziej, że wynik z ośmiu miesięcy 2023 roku (145 tys. mieszkań oddanych do użytkowania) jest tylko o 3 tys. wyższy od średniej z analogicznego okresu liczonego dla trzech ostatnich lat (2020-2022).

Podobnie jak w kategorii mieszkań oddanych kształtują się wyniki w kategorii pozwoleń na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym. Uzyskane przez wszystkich inwestorów w sierpniu 20 tys. pozwoleń to wprawdzie 4% więcej niż w lipcu, jednocześnie jednak ponad 7% mniej niż w sierpniu 2022 roku. Dane te mogłyby niepokoić, gdyby nie fakt, iż rozpoczętych budów było jeszcze mniej, a taki stan w danych miesięcznych (wyraźna nadwyżka pozwoleń nad rozpoczynanymi budowami) utrzymuje się od dwóch lat.

Dane Gus Stabilizacja W Budownictwie Mieszkaniowym E5799d7, NEWSFIN

W efekcie w danych zagregowanych od dwóch lat liczba niewykorzystanych pozwoleń na budowę rośnie. Tylko w 2023 roku powiększyła się o kolejne 31 tys., z czego 30,5 tys. to nadwyżka w kategorii „na sprzedaż lub wynajem”, czyli firm deweloperskich.

Właśnie dlatego nie należy raportowanych przez GUS liczb rozpoczynanych budów oceniać tylko przez pryzmat procentowych wzrostów – zarówno w stosunku do wyników z lipca, jak i tych sprzed roku.

18 tys. mieszkań, których budowy zostały rozpoczęte w sierpniu to wprawdzie o 39% więcej niż przed rokiem, ale ten wzrost jest tak duży tylko dzięki wyjątkowo niskiej aktywności deweloperów w sierpniu 2022 roku (tuż po wejściu w życie przepisów nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej).

Przeczytaj także:

  • Czy zabraknie mieszkań na sprzedaż?
  • Raport z rynku najmu – sierpień 2023
  • Przedmieścia coraz popularniejsze wśród poszukujących mieszkań na sprzedaż

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *