Czy ceny mieszkań spadną? Najnowsza prognoza PKO BP

Czy ceny mieszkań mogą się obniżyć w 2025 roku? Analiza PKO BP sugeruje, że istnieje taka możliwość. Rok ten ma być korzystny dla kupujących. Prognozy wskazują, że ceny powinny pozostać na stabilnym poziomie, z potencjalnymi spadkami dla mniej atrakcyjnych lokali.

Zdjęcie

Czy Ceny Mieszka Spadn Najnowsza Prognoza Pko Bp 5f0841a, NEWSFIN

PKP BP opublikowało analizę dotyczącą rynku mieszkalnictwa. Ceny mieszkań mają się ustabilizować, możliwe są obniżki. /123RF/PICSEL Reklama

W 2025 roku rynek deweloperski stanie się rynkiem dla kupujących. Popyt na mieszkania będzie niski, a wysoka oferta lokali na rynku pierwotnym i wtórnym będzie stopniowo malała – prognozuje PKO Bank Polski. Efektem tej sytuacji będzie stabilizacja cen mieszkań z możliwymi obniżkami w przypadku lokali mniej atrakcyjnych, długo obecnych na rynku lub położonych w peryferyjnych lokalizacjach. Oznacza to dla deweloperów spadek rentowności oraz niższe marże.

Reklama

Ceny mieszkań. Deweloperzy doświadczają strat

Jak wynika z analizy, duzi deweloperzy (zatrudniający powyżej 49 osób) odnotowali po trzech kwartałach 2024 roku gorsze wyniki finansowe, szczególnie w zestawieniu z poprzednimi dwoma latami. Średnia rentowność sprzedaży netto wyniosła 12,8 proc., co oznacza spadek o 1,6 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego. „Firmy deweloperskie charakteryzuje duża różnorodność: 20 proc. firm poniosło straty, podczas gdy 20 proc. najlepszych firm miało rentowność netto przekraczającą 17 proc. Różnice w wynikach oraz niższe wskaźniki finansowe oparte na zysku są efektem spadku sprzedaży mieszkań oraz rosnącego, zwłaszcza w pierwszej połowie ubiegłego roku, zaangażowania w nowe projekty, co generowało wyższe koszty” – zauważyła autorka analizy Agnieszka Grabowiecka-Łaszek.

Czytaj także: Nowa strategia mieszkaniowa. Minister przedstawił „klucze”

Dodała, że dynamika przychodów i kosztów w branży deweloperskiej po intensywnych wzrostach w ostatnich trzech latach zwolniła. „Zauważalny jest wydłużony okres rotacji zapasów, co wskazuje na rosnącą liczbę gotowych mieszkań” – podkreśliła. Był on wysoki w porównaniu do ostatnich dwóch lat, jednak krótszy niż w 2020 roku, kiedy pandemia COVID-19 spowodowała wstrzymanie sprzedaży mieszkań – zaznaczyła Grabowiecka-Łaszek. Jej zdaniem płynność finansowa firm deweloperskich pozostaje mimo to „satysfakcjonująca”.

Analityczka PKO BP: popyt ograniczają wysokie stopy NBP

Czynnikiem ograniczającym popyt są – według analityczki – nadal wysokie stopy procentowe NBP, z perspektywą ich obniżenia najwcześniej w drugiej połowie 2025 roku (co może wpłynąć na zachowania konsumentów z około 6-miesięcznym opóźnieniem, czyli najwcześniej w pierwszej połowie 2026 roku), a także malejąca opłacalność zakupu mieszkań w celach inwestycyjnych z powodu wysokich kosztów finansowania i spadającej rentowności wynajmu. Te czynniki, wraz z niepewnością dotyczącą przyszłych regulacji, powstrzymują inwestorów przed podejmowaniem decyzji zakupowych.
Na niższy popyt wpływa także, jak oceniła Grabowiecka-Łaszek, brak rządowego programu mieszkaniowego wspierającego zakup mieszkań.

Czytaj także: Wynajmuje od miasta mieszkanie, które kupiła. Od lat walczy o sprawiedliwość

„W 2025 roku głównym klientem deweloperów będą zamożni nabywcy z dużymi oszczędnościami lub zdolnością kredytową (wzmacnianą oczekiwanym umiarkowanym wzrostem wynagrodzeń oraz niewielkim obniżeniem marż kredytów wynikającym z konkurencji między bankami). Na słabs

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *