Po kilku latach wzrostów, ceny mieszkań w Warszawie w pierwszym kwartale 2024 r. wyhamowały – pisze „Gazeta Wyborcza”. Co więcej, deweloperzy kuszą klientów promocyjnymi cenami,
Ceny mieszkań w Warszawie wyhamowały. Wróciły promocje u deweloperów (Adobe Stock, Radosaw)
„W w pierwszym kwartale 2024 r. średnią cenę metra kwadratowego analitycy z JLL wyliczyli na 17,4 tys. zł. To wzrost o zaledwie 100 zł, dziesięć razy niższy, niż w poprzednich kwartałach. A uwzględniając inflację, mieszkania wręcz staniały” – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Ceny mieszkań wyhamowały
Trend może mieć związek, z tym że zakończono program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który oferował dopłaty do kredytów od państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Przypadkowe odkrycie w busie. Pojazd wzbudził podejrzenie służb
„W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi deweloperzy sprzedali w I kw. kwartale 11 tys. mieszkań. Spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem wyniósł blisko 23 proc.” – „Wyborcza” przedstawia wyliczenia analityków.
Dziennik informuje, że znów pojawiły się także promocje i upusty u deweloperów.
„Bez popytu napędzanego dopłatami klientów u deweloperów ubyło. To dlatego średnie ceny nowych mieszkań zahamowały, a nawet minimalnie spadły: te wprowadzane do sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 r. były o 1 proc. niższe, niż te, które rzucono na rynek kwartał wcześniej” – przekonuje dziennik.
Mieszkania na wynajem. Pierwszy spadek od początku roku
Baza mieszkań na wynajem zanotowała w marcu pierwszy spadek od początku roku. Po obserwowanym od 2024 roku stopniowym odbudowywaniu się oferty, w ostatnich dniach kwartału na rynku widać było uszczuplenie liczby aktywnych ogłoszeń o 2 proc. mdm – podano w „Raporcie z rynku najmu”.
Zaznaczono jednocześnie, że marzec zamknął się podażą na poziomie 26,6 tys. mieszkań, co w ujęciu rocznym oznacza wzrost o niemal 20 proc.
Według raportu Otodom, w marcu mniejszej bazie aktywnych ogłoszeń towarzyszył obserwowany zazwyczaj o tej porze spadek popytu. Jest on spowodowany cyklicznością rynku nieruchomości, który przeżywa sezonowe wahania. Pomimo że miniony miesiąc był dłuższy od lutego, to liczba wyszukiwań spadła o 4 proc. m/m i wyniosła 1,4 mln, jednak w porównaniu do ubiegłego roku zainteresowanie lokalami na wynajem jest wyższe o 8 proc.
W marcu najemcy najczęściej wyszukiwali lokali 2-pokojowych o minimalnym metrażu 40 m kw., a na drugim miejscu utrzymały się 3 pokoje z powierzchnią co najmniej 50 m kw. Pod kątem wybieranych stawek czynszu interesująco wypada Rzeszów. W tym mieście poszukiwane ceny najmu dogoniły realia rynkowe – oceniono w raporcie.