Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu 2023 r. spadła o 3,1 proc. w porównaniu z danymi sprzed 12 miesięcy. Ceny produkcji przemysłowej w porównaniu z sierpniem wzrosły o 0,3 proc.
Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu spadła o 1,4 proc. (zdj. ilustracyjne) (Licencjodawca, © 2021 Bloomberg Finance LP)
We wrześniu dynamika produkcji sprzedanej jest na minusie o 3,1 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,4 proc.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji we wrześniu o 3,6 proc. rok do roku i wzrostu o 8,0 proc. miesiąc do miesiąca.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,9 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Emocje sięgają już zenitu. Ekonomistka: to głupie i nieodpowiedzialne
Ceny produkcji przemysłowej
Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu 2023 r. spadły rok do roku o 2,8 proc. Jednak w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.
Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym we wrześniu spadły o 2,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.
„Fajerwerków nie ma” – napisali na platformie X analitycy mBanku. Z kolei eksperci ING stwierdzają, że „przemysł łapie oddech”.
„We wrześniu produkcja przemysłowa spadła o 3,1 proc., ale przy jednym dniu roboczym mniej niż przed rokiem. Po odsezonowaniu wzrost o 0,9 proc. m/m. Spadek zamówień wyhamowuje, co powinno sprzyjać stopniowej stabilizacji, a następnie odbiciu aktywności” – piszą w komentarzu..
Spadek produkcji 23 działach gospodarki
Spadek produkcji we wrześniu odnotowano w 23 działach gospodarki na 34
Według wstępnych danych we wrześniu spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano m.in. w produkcji metali – o 15,7 proc., urządzeń elektrycznych – o 15,0 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 14,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 11,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 10,0 proc., mebli – o 4,1 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem 2022 roku, wystąpił w 11 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 7,3 proc., w produkcji napojów – o 6,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 6,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,7 proc.