W tegorocznym rankingu Financial Times European Cities & Regions of the Future Warszawa zajęła trzecie miejsce. Stolica Polski wyprzedziła takie znane miasta jak Paryż, Berlin i Madryt. Badanie to stanowi istotny punkt odniesienia w identyfikacji najbardziej obiecujących centrów inwestycyjnych w Europie.
/ 123RF/PICSEL
Od ponad dekady ranking brytyjskiej gazety ocenia potencjał inwestycyjny miast w Europie. Analiza obejmuje 521 europejskich miast i regionów, oceniając ich siłę ekonomiczną, finansową i biznesową. Ranking przygotowuje fDi Intelligence, spółka zależna grupy The Financial Times.
Warszawa na podium, Paryż poniżej
Oceniając europejskie lokalizacje, jak podano na stronie internetowej fDi Intelligence, analiza skupiła się na tym, jak te miasta dostosowują swoje strategie i promują inwestycje w obliczu zmieniających się trendów geopolitycznych, technologicznych i korporacyjnych. „Badanie ocenia atrakcyjność miast i regionów dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Porównuje również lokalizacje o podobnej wielkości populacji” – wyjaśniają autorzy rankingu.
Reklama
Warszawa zajęła trzecie miejsce w rankingu „Top 10” we wszystkich kategoriach, awansując o jedną pozycję w porównaniu z poprzednim rokiem. Stolicę Polski wyprzedziły jedynie Londyn i Dublin. Tuż za Warszawą, na czwartym miejscu, znalazł się Paryż – kulturalna ikona Europy i jeden z największych obszarów metropolitalnych kontynentu. Po Paryżu w rankingu znalazły się Amsterdam, Monachium i Berlin. Listę dziesięciu najbardziej atrakcyjnych miast inwestycyjnych zamykają Madryt, Bukareszt i Sztokholm.
Lider w regionie
Pozycja Warszawy wśród miast Europy Środkowej i Wschodniej pozostaje niezmienna. Od lat stolica utrzymuje pozycję lidera w tym regionie. Warszawa zajęła drugie miejsce – za Londynem, a przed Madrytem – w ocenie „Kapitału ludzkiego i stylu życia”. Podobną pozycję, również za Londynem, uzyskała w kwestii przyjazności dla biznesu.
W kategorii oceniającej „Potencjał ekonomiczny” polskie miasto wypadło nieco gorzej, zajmując szóste miejsce. Ocena rentowności gospodarczej stolicy była jeszcze niższa, zajmując przedostatnie, dziewiąte miejsce. Ponadto Warszawa nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu badającego połączenia między miastami i regionami w Europie.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News