Nowe wytyczne dotyczące zatrudniania cudzoziemców zaczną obowiązywać 1 czerwca. Przepisy te pozwolą powiatom na sporządzanie list zawodów, w których zatrudnianie cudzoziemców będzie zabronione.
/ Piotr Molecki / East News
Wykazy zawodów, w których zatrudnienie cudzoziemców będzie ograniczone. Kto ma prawo je ustalać?
Według badania BIG InforMonitor, prawie 50% małych i średnich firm w Polsce zatrudnia pracowników zagranicznych . Sektory o dużej obecności cudzoziemców to budownictwo, handel detaliczny, magazynowanie i transport.
Od 1 czerwca nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców wprowadzą listy zawodów, w których zatrudnianie cudzoziemców zostanie zawieszone . Środek ten wprowadzono w celu rozwiązania problemów związanych ze znacznymi zwolnieniami i innymi nieoczekiwanymi okolicznościami.
Reklama
Jak podaje „Rzeczpospolita”, niektóre zawody mogą znaleźć się na tych listach. Istnieje również możliwość całkowitego ograniczenia liczby udzielanych zezwoleń. W praktyce urzędnicy uważają, że prawdopodobieństwo utworzenia takich list jest niskie , szczególnie w świetle stopy bezrobocia w Polsce.
Utworzenie listy zawodów, w których cudzoziemiec nie może znaleźć zatrudnienia. Urząd dokona jej przeglądu
Proces tworzenia listy zostanie dostosowany do lokalnych warunków zatrudnienia i czynników takich, jak stopa bezrobocia, dostępne możliwości zatrudnienia, zarejestrowane osoby bezrobotne i potencjalne zwolnienia grupowe.
Następnie lista zostanie przesłana do Rady ds. Rynku Pracy w dystrykcie. Będzie ona również wymagać zatwierdzenia przez gubernatora, który oceni ją pod kątem „bezpieczeństwa państwa, polityki migracyjnej i wymogów rynku pracy”. Po zakończeniu tych kroków lista zostanie wpisana do rejestru zawodów podlegających ograniczeniom w danym dystrykcie .
– Jeśli chodzi o możliwe zawody podlegające ograniczeniom, uważam, że mogą one dotyczyć sektorów nadwyżkowych, w których liczba osób poszukujących pracy przekracza liczbę dostępnych stanowisk. Przykłady mogą obejmować rolnictwo, sektor hotelarski, gastronomię, handel detaliczny lub stanowiska kasjera – stwierdza Wiesław Leszko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku, cytowany przez „Do Rzeczy”.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News