Trzęsienie ziemi w tureckim banku centralnym. Nagła dymisja

Hafize Gaye Erkan, czyli szefowa tureckiego banku centralnego podała się do dymisji. Jako powód swojej rezygnacji wskazała na potrzebę ochrony swojej rodziny w obliczu „zamachu na reputację”. O Erkan zrobiło się ostatnio gorąco w kontekście zarzutów o nepotyzm.

Prezydent Turcji Recep Erdogan (GETTY, Anadolu)

Szefowa tureckiego banku centralnego, Hafize Gaye Erkan złożyła rezygnację ze stanowiska po serii oskarżeń o nepotyzm i korupcje. Jak przekazała, chce chronić swoją rodzinę w obliczu zamachu na jej reputację – opisuje cnbc.com. Na stanowisku zastąpił ją jej dotychczasowy zastępca – Fatih Karahan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd

Prezes banku centralnego Turcji złożyła rezygnację

Hafize Gaye Erkan wskazała na portalu X, że swoje obowiązki wypełnia z honorem od pierwszego dnia, a wszelkie oskarżenia są bezpodstawne. Portal CNBC przypomina, że w ostatnim czasie tureckie media rozpisywały się o pracownicy banku centralnego, która opowiedziała, że została niesłusznie zwolniona z banku przez ojca Erkan. Ojciec Erkan, według mediów, miał ponadto otrzymać od banku centralnego biuro, samochód służbowy i ochroniarzy.

Erkan powiedziała, że nie wyklucza, że stanie na drodze sądowej z osobami odpowiedzialnymi na te — jej zdaniem-oszczerstwa. Na oświadczenie Erkan oraz medialne doniesienia zareagował także Recep Erdogan, czyli prezydent Turcji – czytamy w CNBC. Potępił plotki, które — jak uznał — mają na celu podważenie postępu gospodarczego.

Hafize Gaye Erkan, była bankierka Goldmana Sachsa, całkowicie zmieniła podejście do polityki monetarnej, jakie do tej pory funkcjonowało w Turcji. Ze względu na galopującą, ponad 60 proc. inflację, Erkan zdecydowała się podnieść stopy procentowe z 8,5 proc. do aż 45 proc., co miało na celu zahamowanie inflacji.

Jak podkreśliła była już szefowa tureckiego banku centralnego, „program gospodarczy zaczął przynosić owoce”. Powołała się przy tym na rosnące rezerwy walutowe, a także na oczekiwania, że inflacja zacznie się ochładzać około połowy roku „jako dowód tego sukcesu” – czytamy w CNBC.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *