Niemcy zamierzają znacznie zwiększyć wydatki na obronę. Budżet Bundeswehry ma osiągnąć 86 miliardów euro do 2025 r. Minister obrony Boris Pistorius ostrzega, że agresywne strategie Rosji stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy. „Wzrost wydatków jest niezbędny. Nasza polityka stanowi reakcję na zagrożenie ze strony wojowniczej Rosji, która nie ukrywa swoich imperialnych aspiracji” — oświadczył minister obrony.
/ 123RF/PICSEL
Niemcy zwiększają wydatki na obronę. „Rosja stanowi zagrożenie”
W środę niemiecki minister obrony Boris Pistorius ogłosił w Bundestagu zwiększenie wydatków na obronę do 86 mld euro w tym roku . „Asertywna Rosja, która nie ukrywa swoich imperialnych ambicji, stanowi poważne zagrożenie” – argumentował polityk SPD.
„Możecie liczyć na Niemcy” – zapewnił Pistorius parlament podczas dyskusji o budżecie na rok 2025. „Wzrost wydatków jest konieczny. Nasze podejście jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony agresywnej Rosji, która otwarcie demonstruje swoje imperialne ambicje” – stwierdził minister obrony, powtarzając uwagi rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, że „terytorium, na którym kroczy rosyjski żołnierz, należy do Rosji”. „Trudno byłoby wyobrazić sobie bardziej imperialistyczną deklarację” – dodał polityk SPD.
Reklama
Pistorius pochwalił wyniki ostatniego szczytu NATO jako monumentalne osiągnięcie . Państwa członkowskie zobowiązały się do zwiększenia wydatków na obronę do 5 procent PKB do 2035 r. W tym roku niemiecki budżet obronny wzrośnie o 10 miliardów euro , osiągając 62,4 miliarda euro. Bundeswehra będzie miała również dostęp do 24 miliardów euro ze specjalnego funduszu utworzonego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r.
Minister obrony podkreślił, że Bundeswehra potrzebuje co najmniej 60 000 nowych żołnierzy i 200 000 dobrze wyszkolonych i wyposażonych rezerwistów . „Obecny cel zwiększenia liczby żołnierzy do 203 000 musi zostać skorygowany w górę” – zauważył Pistorius.
Friedrich Merz: Gdyby Niemcy nie zwiększyły budżetu obronnego, NATO mogłoby się rozpadnąć.
Kanclerz Friedrich Merz wcześniej bronił wzrostu wydatków Bundeswehry w Bundestagu. Stwierdził, że gdyby Niemcy nie zdecydowały się na zwiększenie wydatków , NATO mogłoby się rozpaść . Przypomniał, że na żądanie CDU/CSU i SPD poprzedni Bundestag zlikwidował „hamulec zadłużenia”, który pozwalał na nieograniczony wzrost wydatków wojskowych.
Merz zapewnił Ukrainę o ciągłym wsparciu ze strony Niemiec. „Środki dyplomatyczne zostały wyczerpane, ponieważ przestępczy reżim ucieka się do przemocy, aby podważyć prawo Ukrainy do istnienia” – wyraził kanclerz.
Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec i Lewica zakwestionowały racjonalność stojącą za wzrostem wydatków wojskowych, wzywając do przekierowania tych funduszy na inicjatywy społeczne. Twierdzą, że zagrożenie ze strony Rosji jest wyolbrzymiane przez rządzącą koalicję dla korzyści politycznych.
JavaScript jest wymagany do uruchomienia odtwarzacza wideo. Polsat News