mObywatel i wybory. „Ktoś może zagłosować za kolegę”

15 października Polacy będą mogli udać się do lokalu wyborczego bez tradycyjnego dokumentu dowodu osobistego, wystarczy elektroniczny dowód w aplikacji mObywatel. – To potencjalne pole do nadużyć – przestrzega posłanka Hanna Gill-Piątek na łamach „Rzeczpospolitej”

z mDowodem w aplikacji mObywatel 2.0 można zagłosować na wyborach (Licencjodawca)

4 miliony nowych mDowodów w mObywatelu po 2,5 miesiąca od premiery aplikacji w wersji 2.0. Od czwartku także rekordowe (ponad sto tysięcy odsłon dziennie) zainteresowanie usługą po uruchomieniu możliwości sprawdzenia danych w Centralnym Rejestrze Wyborców – poinformował niedawno minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Z aplikacją na wybory

Polacy będą mogli przy wykorzystywaniu mDowodu zagłosować w parlamentarnych wyborach.

„Problem w tym, że członkowie komisji będą weryfikować dane w aplikacji głównie w najprostszy sposób – tzw. metodą wizualną” – informuje „Rzeczpospolita”.

Dziennik dodaje, że „najbardziej zaawansowany sposób opiera się na wygenerowaniu na telefonie osoby sprawdzającej kodu QR, który musi zeskanować osoba legitymująca się mObywatelem. Jeśli wszystko jest w porządku, informacja na ten temat pojawi się na telefonie sprawdzającego”

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące banerów. Pokazują, z jakimi przyszli transparentami

Dziennik dodaje, że o tym, że w lokalach wyborczych ma być stosowana głównie metoda wizualna, PKW napisała w wytycznych dla komisji obwodowych.

„Powołane wyżej wytyczne nie przewidują natomiast obowiązku korzystania przez obwodowe komisje wyborcze z mWeryfikatora” – „RZ” cytuje także fragment odpowiedzi przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka na list posłanki KO Hanny Gill-Piątek.

– To pokazuje, że żyjemy w państwie z tektury. Wprowadzono rozwiązanie ułatwiające Polakom życie, jednak nie zadbano o to, by było wkomponowane w system wyborczy. Można sobie wyobrazić, że ktoś zagłosuje w ten sposób za kolegę z pracy albo członka rodziny. Na tym nie kończy się lista potencjalnych nadużyć, bo ludzka kreatywność jest nieograniczona – alarmuje posłanka Hanna Gill-Piątek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

mObywatel z nowymi funkcjami

mObywatel to nie tylko mDowód, którym można się także legitymować w bankach. Innymi usługami dostępnymi w mObywatelu są m.in. możliwość zgłoszenia naruszeń środowiskowych. W lipcu wprowadzono funkcję „Bezpieczny Autobus”, która pozwala sprawdzić, czy autobus, którym będziemy podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC oraz czy jest zarejestrowany.

W przyszłości mObywatel ma m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

mDowodem można się posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *