PKW w piśmie do marszałka Sejmu wskazała troje kandydatów z listy PiS, którzy uzyskali najwyższy wynik po Mariuszu Kamińskim. PKW podkreśla, że przedstawia jedynie informację i że nie jest to stanowisko „w sporze politycznym i prawnym dot. wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia”.
Mariusz Kamiński i poseł PiS Jarosław Kaczyński (GETTY, SOPA Images)
Państwowa Komisja Wyborcza w piśmie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z 7 lutego, opublikowanym na stronie PKW w czwartek, odniosła się m.in. do pism marszałka z 21 grudnia ws. wniosku o podanie informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy, którzy otrzymali największą liczbę głosów po Mariuszu Kamińskim i Macieju Wąsiku.
PKW odpowiada marszałkowi Sejmu
„Wnioski te były wówczas przedwczesne, gdyż w tym czasie nie zaczął nawet biec termin do wniesienia odwołania od postanowień marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, albowiem nie doręczono tych postanowień posłom” – napisała PKW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? – Marcin Piątkowski – Biznes Klasa #16
Podkreślono też, że w sprawie odwołania od postanowienia o wygaśnięciu mandatu poselskiego Kamińskiego wydane zostały sprzeczne ze sobą orzeczenia dwóch Izb Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. I – jak pisze PKW – „przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego marszałka”.
PKW, w odpowiedzi na pismo Hołowni z 25 stycznia, który podtrzymał wniosek o podanie informacji o kolejnych osobach do objęcia mandatu po Kamińskim, przekazała listę trzech osób, które uzyskały najwyższy wynik na liście po Kamińskim; są to: Jolanta Pawłowska, Beata Małgorzata Strzałka, Ryszard Jan Madziar.
Komisja wyjaśniła, że zrobiła również ze względu na fakt ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski” postanowienia marszałka o wygasnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego.
„Państwowa Komisja Wyborcza jednocześnie podkreśla, że powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów po pośle Panu Mariuszu Kamińskim (…). Nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia” – podkreślono.
20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.