Mandat europosła wciągnie go z aresztu. Sytuacja bez precedensu

Włodzimierz Karpiński, były minister skarbu państwa, wyraził zgodę na objęcie mandatu europosła – podało RMF FM. Był czwarty w kolejce, a na dodatek przebywa w areszcie. Mandat europosła da mu jednak immunitet.

Włodzimierz Karpiński były minister skarbu państwa (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Sprawa Włodzimierza Karpińskiego nie ma precedensu – donosi RMF FM. Polityk przebywający w areszcie może zostać deputowanym do europarlamentu i wyjść na wolność. Zapewni mu ją bowiem immunitet.

Jak ustaliło RMF FM, już wysłał do marszałek Sejmu pismo z oświadczeniem o objęciu mandatu.

Jak wyjaśnia serwis, Karpiński nie dostał się europarlamentu w 2019 roku, był czwarty w kolejności. Pokonał go Krzysztof Hetman, ale ten dostał się w ostatnich wyborach 15 października do Sejmu. W jego miejsce powinna wejść następna w kolejce Joanna Mucha, ale i ona idzie do Sejmu. Trzeci na liście – Riad Haidar zmarł w maju i tym samym miejsce przypada Karpińskiemu.

Zobacz także: „Wchodzę tam, skąd wszyscy uciekają". Ekscentryczny miliarder Władysław Grochowski – Biznes Klasa #3

Karpiński to były sekretarz w warszawskim ratuszu i były minister w rządzie PO-PSL. Polityk od lutego przebywa w areszcie. Zatrzymano go w związku z tzw. aferą śmieciową. Usłyszał zarzuty korupcyjne związane z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów w Warszawie.

Nie jest przeszkodą w objęciu mandatu

Według Łukasza Kempary, attaché prasowego PE, w celu objęcia mandatu przez Karpińskiego w pierwszej kolejności przedstawiciel polskich władz – marszałek Sejmu – powinien zawiadomić Parlament Europejski o skutecznym wyborze posła – o czym pisaliśmy w money.pl w połowie października.

Po otrzymaniu tej informacji europarlament przesyła posłowi do wypełnienia deklarację. Następnie poseł deklaruje na piśmie, że nie występują przesłanki, które uniemożliwiają mu objęcie mandatu – wyjaśniał Kempara.

Czy możliwe jest uchylenie immunitetu?

Ekspert ds. europejskiego prawa konstytucyjnego Marcin Górski, w rozmowie z PAP, zasugerował, że jeśli sąd krajowy, który ma na celu zapewnienie skuteczności prawa Unii Europejskiej, stwierdzi, że nie jest w stanie zwolnić Karpińskiego, powinien natychmiast zwrócić się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o uchylenie jego immunitetu.

Podkreślił jednak, że jeżeli Parlament Europejski nie zdecyduje się na takie działanie, konieczne będzie zwolnienie polityka z aresztu.

Górski podkreślił również, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Karpiński będzie chroniony immunitetem od momentu oficjalnego potwierdzenia jego wyboru na posła Parlamentu Europejskiego. W praktyce, immunitet ten zostanie mu przyznany po otrzymaniu przez Brukselę oficjalnego powiadomienia o jego wyborze od marszałka Sejmu. To oznacza, że Karpiński będzie chroniony immunitetem od chwili, gdy marszałek Sejmu poinformuje o tym fakcie Brukselę.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *