Które sklepy są gotowe na wprowadzenie systemu kaucji zwrotnej? Trzy sieci są w pełni przygotowane.

Trzy sieci handlowe ogłosiły pełną gotowość do wdrożenia systemu kaucji i przyjmowania zwrotów butelek we wszystkich swoich punktach sprzedaży od 1 października, poinformowały sklepy w rozmowie z Interią Biznes. Jak wygląda sytuacja w pozostałych sieciach? Obecnie trwają programy pilotażowe i rozmowy, a Lidl szczegółowo opisał koszty dostosowania jednego sklepu sieci do systemu kaucji. Zdjęcie

Ktre Sklepy S Gotowe Na Wprowadzenie Systemu Kaucji Zwrotnej Trzy Sieci S W Peni Przygotowane Bec551d, NEWSFIN

System kaucji pozostanie bez zmian. Nie wszyscy są gotowi / Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild/ZB / dpa Picture-Alliance / Reklama AFP

Od 1 października system kaucji nakłada na największe sieci handlowe obowiązek pobierania i zwrotu opakowań. Obowiązek ten dotyczy głównie Biedronki, Lidla, Kauflandu, Carrefoura, Auchan, Aldi, Stokrotki, Dino i Netto . Do uruchomienia systemu pozostało zaledwie dwa i pół miesiąca, dlatego chcielibyśmy zapytać, które z tych sieci są gotowe na tę zmianę.

Niezawodny system depozytowy w dwóch sieciach

Od 1 października zwroty butelek i pobieranie kaucji będą dostępne we wszystkich sklepach Lidl, Kaufland i Carrefour , zgodnie z komunikatami sieci objętych systemem kaucyjnym:

„Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy w stu procentach przygotowani . Od samego początku traktowaliśmy to jako istotny aspekt naszej odpowiedzialności za środowisko” – oświadczyło biuro prasowe sieci Kaufland w rozmowie z Interią Biznes.

Sieć przyznaje, że głównym wyzwaniem było dostosowanie infrastruktury i stworzenie samego systemu zarządzania depozytami. Kaufland przyznaje, że „bardzo ograniczony czas realizacji tych zadań stanowił przeszkodę”. W rzeczywistości zezwolenia dla operatorów systemu depozytowego są dostępne dopiero od połowy czerwca.

Reklama

Oznacza to, że firmy chcące przejąć zbieranie, transport, recykling i zarządzanie kaucjami za butelki i puszki mogły złożyć wnioski o niezbędne zezwolenia w terminie krótszym niż cztery miesiące przed uruchomieniem systemu.

Lidl o kosztach systemu kaucyjnego: ok. 1 mln zł na sklep

Lidl z kolei podkreśla, że jest pierwszą siecią handlową w Polsce, która wprowadziła automaty do sprzedaży butelek we wszystkich swoich ponad 900 sklepach w kraju, co wiązało się ze znacznymi kosztami modernizacji i wydatkami na zakup automatów:

Szacujemy, że dostosowanie jednego sklepu do odbioru opakowań będzie kosztować około 1 miliona złotych . Przewidujemy, że w ciągu najbliższych kilku lat łączna kwota inwestycji, która umożliwi odbiór opakowań we wszystkich naszych sklepach w całej Polsce, wyniesie 1 miliard złotych” – powiedziała Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska dla Interii i Biznesu.

W maju Lidl zdecydował się podwoić kwotę zwrotu za butelki zwrócone w swoich automatach vendingowych. W ramach limitowanej oferty automaty zwracały 10 groszy za opakowanie zamiast 5 groszy :

„W związku z rosnącym zainteresowaniem i zaangażowaniem klientów, postanowiliśmy przedłużyć obowiązywanie zwiększonych rabatów na kolejne miesiące – czerwiec i lipiec” – ogłosiła sieć Lidl.

Automaty Lidla przyjmują nierozdrobnione butelki PET i puszki. Opakowania zakupione w dowolnym sklepie można zwrócić do tych automatów. Jak informowaliśmy wcześniej na portalu Interia Biznes, rekordziści zarabiają ponad 60 zł za butelkę .

Ręczny odbiór opakowań w Carrefour. Automatyczny odbiór wkrótce.

Carrefour to kolejna sieć, która będzie w pełni przygotowana do uruchomienia systemu kaucji zwrotnej już 1 października:

„Nasze przygotowania są na tyle zaawansowane, że będziemy gotowi wdrożyć cały system już w najbliższych dniach , zarówno pod względem technicznym, jak i organizacyjnym” – poinformowało nas biuro prasowe Carrefour.

Obecnie w ramach pilotażu automatycznego systemu kaucji Carrefour zainstalowano 42 urządzenia w 39 sklepach własnych i franczyzowych . Dodatkowo, dokładnie przetestowano inne rozwiązanie:

„Od grudnia 2020 roku prowadzimy testy ręcznej zbiórki opakowań we wszystkich naszych hipermarketach i supermarketach, co umożliwi tym placówkom pełne przyjmowanie opakowań zwrotnych” – czytamy w odpowiedzi sieci.

W ramach tego pilotażu zostanie ustalona ostateczna liczba urządzeń systemu kaucyjnego dla sieci Carrefour w całym kraju.

Trwają projekty pilotażowe i ostatnie przygotowania do wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Sieć Auchan prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z operatorami, „aby mieć pewność, że 1 października będziemy gotowi na pobieranie kaucji od każdego klienta w każdym z naszych sklepów ” – informuje sieć.

„Firma utworzyła zespół projektowy skupiający się na tym systemie, który ocenia różne scenariusze, przydziela niezbędne zasoby i analizuje wszystkie opcje zgodnie z ramami regulacyjnymi” – czytamy w komunikacie biura prasowego Auchan udostępnionym Interii Biznes.

Tymczasem Aldi prowadzi pilotaż automatów do sprzedaży butelek, planując testy w 35 swoich sklepach , w tym w Katowicach, Warszawie i Poznaniu. Sieć nie ujawniła, czy zwroty butelek i pobieranie kaucji będą dostępne we wszystkich sklepach od 1 października:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *