Od 2 czerwca rozpocznie się publikacja nowego indeksu POLSTR, który ma ostatecznie zastąpić WIBOR. Do 2028 r. zakończy się publikacja stawek WIBOR i WIBID. Indeksy te odgrywają kluczową rolę w ustalaniu stóp procentowych dla papierów wartościowych skarbowych i różnych produktów kredytowych.
/ 123RF/PICSEL
Od 2 czerwca GPW Benchmark rozpocznie publikację indeksu POLSTR (Polish Short Term Rate), a także indeksów POLSTR 1M, 3M, 6M oraz indeksów jednobazowych, zgodnie z regulacjami dotyczącymi tych indeksów, dostępnymi na stronie internetowej GPW Benchmark.
Dane w czasie rzeczywistym będą dostępne o godzinie 8:55, natomiast dane opóźnione będą dostępne o godzinie 12:55
W kwietniu Komitet Sterujący Krajowej Grupy Roboczej ds. Reformy Wskaźników (KS NGR) potwierdził ostateczny termin przejścia wszystkich instrumentów finansowych na nowy wskaźnik POLSTR do końca 2027 r., a także decyzję o wstrzymaniu opracowywania i publikacji stawek WIBOR i WIBID od początku 2028 r.
Reklama
Zgodnie z obecnym harmonogramem reformy, pierwsza emisja obligacji skarbowych MF wykorzystujących nową stawkę POLSTR zaplanowana jest na grudzień 2025 r. Następnie wszystkie nowe produkty finansowe, które tego wymagają, mają być powiązane z nową stawką POLSTR począwszy od 2027 r., skutecznie zastępując WIBOR.
Koniec WIBOR jest bliski. Długa historia wysiłków na rzecz zmiany wskaźnika referencyjnego
Pamiętajmy: nowy wskaźnik zastępujący WIBOR będzie oznaczony POLSTR – Komitet Sterujący Krajowej Grupy Roboczej ds. Wskaźników Referencyjnych doszedł do decydującego wniosku. Inicjatywa modyfikacji wskaźnika referencyjnego jest realizowana od 2022 r.
Początkowo planowano, że reforma zostanie ukończona w 2024 r., lecz później przesunięto ją na koniec 2025 r.; obecnie przewiduje się, że zakończy się w 2027 r.
Transformacja ta polega na zastąpieniu obecnego indeksu WIBOR, który opiera się na transakcjach międzybankowych dotyczących depozytów z przyszłymi terminami zapadalności i prognozami, indeksem opartym na zapadających depozytach overnight, których oprocentowanie zostanie specjalnie przekalibrowane.
Wskaźniki odniesienia są powszechnie wykorzystywane na rynkach finansowych i służą bankom do ustalania stóp procentowych kredytów, depozytów i różnych instrumentów finansowych .
***
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. INTERIA.PL