W środę izraelskie drony zaatakowały kwaterę główną armii syryjskiej w Damaszku, poinformowała agencja AFP, powołując się na syryjskie media. Doniesienia wskazują, że w wyniku izraelskich ataków rannych zostało dwóch cywilów, jednak nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych.
/ NurPhoto / Współpracownik / Getty Images
„Siły Obronne Izraela aktywnie monitorują sytuację i działania skierowane przeciwko druzyjskiej społeczności cywilnej w południowej Syrii. Wykonując rozkazy (…), przeprowadzają ataki w tym rejonie i są gotowi na różne scenariusze” – oświadczyło wojsko, deklarując, że „ będzie kontynuować prowadzenie operacji zarówno obronnych, jak i ofensywnych w celu ochrony obywateli Izraela”.
Reklama
Izrael już wcześniej przeprowadzał ataki. Agresja się nasila.
Jak podaje Times of Israel, powołując się na lokalne źródła, wcześniejszy izraelski atak dronów na cele rządowe w syryjskiej dzielnicy Suwayda spowodował uszkodzenia pojazdów wojskowych.
Armia syryjska została wysłana do Suwajdy, aby przywrócić porządek w prowincji, gdzie od niedzieli trwają nieustanne konflikty z bojownikami druzyjskimi i niektórymi lokalnymi Beduinami . Po wkroczeniu do miasta doszło do walk między siłami rządowymi a Druzami. Według agencji AP pojawiły się doniesienia o egzekucjach pozasądowych, grabieżach i podpaleniach budynków cywilnych dokonywanych przez syryjskie siły bezpieczeństwa.
Izrael ogłosił zwiększenie obecności wojskowej w pobliżu granicy z Syrią. Dzień wcześniej Druzowie przekroczyli granicę z Syrią, domagając się interwencji Izraela i społeczności międzynarodowej w celu ochrony społeczności druzyjskiej w Syrii. Zostali oni odesłani przez izraelskich żołnierzy.
Suweida znajduje się około 100 km od granicy izraelskiej .
Początek konfliktu. Jak doszło do eskalacji działań Beduinów?
Przywódcy izraelskich Druzów, znani ze swojej lojalności wobec państwa, ogłosili strajk w obronie Druzów w Syrii. „Nie dla milczenia i bezczynności” – oświadczyli w środowym oświadczeniu, wzywając izraelskich Druzów do przygotowania się do przekroczenia granicy i udzielenia pomocy.
Konflikt wybuchł 11 lipca, kiedy uzbrojeni Beduini napadli i obrabowali młodego Druza . W odwecie Druzowie porwali kilku Beduinów. Przemoc rozprzestrzeniła się po całym mieście i regionie Suwajda.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH) liczba ofiar śmiertelnych od niedzieli wynosi 248, w tym 64 bojowników druzyjskich i 28 cywilów.
Kim są Druzowie? Zamknięta społeczność.
Druzowie to zamknięta wspólnota religijna , wywodząca się z islamu szyickiego. Przynależność do niej ustala się z urodzenia . Większość Druzów mieszka w Syrii (około 700 000), następnie w Izraelu (około 150 000), Libanie (ponad 100 000) i Jordanii (około 20 000). Są oni znani z lojalności wobec swoich krajów.
Premier Beniamin Netanjahu oświadczył we wtorek wieczorem, że Izrael „dąży do utrzymania południowo-zachodniego regionu Syrii jako strefy zdemilitaryzowanej ” i „ma obowiązek chronić miejscową ludność druzyjską”.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript. Polsat News