Inflacja bazowa. Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował najnowsze dane.

Narodowy Bank Polski (NBP) ogłosił, że w czerwcu 2025 roku inflacja po wyłączeniu kosztów żywności i energii (kluczowy wskaźnik inflacji bazowej) wyniosła 3,4% w ujęciu rok do roku. W tym samym okresie wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) odnotował inflację na poziomie 4,1% w ujęciu rok do roku.

Zdjęcie

Inflacja Bazowa Narodowy Bank Polski Nbp Opublikowa Najnowsze Dane A9b6e22, NEWSFIN

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji bazowej w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL Reklama

Narodowy Bank Polski opublikował w dniu 16 lipca 2025 r. komunikat w sprawie wskaźników inflacji bazowej za czerwiec 2025 r. Inflacja rok do roku:

– po wyłączeniu cen regulowanych (pod kontrolą państwa) wyniosła 2,5% i nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego miesiąca;

– po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosło ono 4,5%, wobec 4,6% miesiąc wcześniej;

po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4%, w porównaniu do 3,3% w poprzednim miesiącu;

– tzw. 15% średnia przycięta, która eliminuje wpływ 15% cen o największych i najmniejszych wahaniach, wyniosła 3,7%, co stanowi spadek w porównaniu z 3,8% w poprzednim miesiącu.

Reklama

Analitycy spodziewali się niewielkiego wzrostu inflacji bazowej w czerwcu

Analitycy przewidywali nieznaczny wzrost inflacji bazowej w czerwcu.

„Oczekujemy publikacji danych o inflacji bazowej, którą szacujemy na 3,4% r/r (bez cen żywności i energii) na podstawie danych o inflacji CPI. Wzrost inflacji bazowej (z 3,3% r/r w maju) wynika ze wzrostu cen usług, na który wpływają dwie zmienne kategorie – usługi transportowe i zorganizowana turystyka zagraniczna. Nie obserwujemy wzrostu presji inflacyjnej w innych sektorach” – prognozowali analitycy PKO BP przed publikacją danych NBP.

Przypomnijmy, że inflacja CPI (wskaźnik konsumpcji) wzrosła w czerwcu do 4,1% rok do roku, w porównaniu z 4,0% rok do roku w maju (zgodnie z wcześniejszymi szacunkami wstępnymi). Poziom cen był o 0,1% wyższy niż w maju.

Mimo wzrostu inflacji w czerwcu, analitycy jednomyślnie spodziewają się rzeczywistego spadku inflacji w lipcu, co powinno być zgodne z celem inflacyjnym Narodowego Banku Polskiego wynoszącym 2,5% z odchyleniem od normy 1%.

Eksperci zgodnie przewidują obniżkę stóp procentowych w tym roku w odpowiedzi na słabnącą presję inflacyjną.

Narodowy Bank Polski (NBP) wyjaśnia, że inflacja bazowa lepiej odzwierciedla trendy gospodarcze niż inflacja konsumencka.

Narodowy Bank Polski oblicza co miesiąc cztery podstawowe wskaźniki inflacji, które pomagają zrozumieć dynamikę inflacji w Polsce.

Wskaźnik CPI reprezentuje średnią zmianę cen w zróżnicowanym asortymencie dóbr kupowanych przez konsumentów. Obliczając wskaźniki inflacji bazowej, analizuje się zmiany cen w różnych segmentach tego asortymentu. Proces ten ułatwia identyfikację źródeł inflacji i pozwala na dokładniejsze przewidywanie przyszłych trendów, według Narodowego Banku Polskiego.

Inflacja bazowa pozwala również ocenić, jak trwała jest inflacja i w jakim stopniu wpływają na nią np. krótkoterminowe wahania cen wywołane przez nieprzewidywalne czynniki.

Najczęściej cytowanym wskaźnikiem przez analityków jest stopa inflacji z wyłączeniem cen żywności i energii. Odzwierciedla ona trendy cenowe towarów i usług, na które istotny wpływ ma polityka pieniężna banku centralnego. Ceny energii (w tym paliw) są kształtowane nie przez rynek krajowy, lecz przez rynki globalne, które również mogą podlegać spekulacjom. Na ceny żywności wpływają przede wszystkim takie czynniki, jak warunki pogodowe oraz aktualna sytuacja na krajowym i światowym rynku rolnym.

***

Wideo: Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript. „Wydarzenia”: Chcą zbudować schron. Będzie służył mieszkańcom również w czasie pokoju. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *