Nowych pracowników zatrudniło w tym roku 12 proc. polskich firm, a 24 proc. chce to zrobić – wynika z czwartkowego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników – dodano.
Bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia wskazuje, że polskie firmy nie planują masowych zwolnień pracowników (PAP, Tytus �mijewski)
Od stycznia do kwietnia br. 12 proc. polskich przedsiębiorstw zwiększyło zatrudnienie, a 24 proc. kolejnych planuje zatrudnić nowych pracowników w 2024 r. – wynika z opublikowanego w czwartek badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża – Jarosław Szanajca – Dom Development w Biznes Klasie
W raporcie zauważono, że 69 proc. firm, które zatrudniło w tym roku pracowników, planuje dalsze zwiększenie zatrudnienia do końca roku. Z kolei wśród polskich przedsiębiorców, którzy do kwietnia br. nie prowadzili rekrutacji, 18 proc. chce to zrobić jeszcze w 2024 r.
Jak podano, o zatrudnieniu nowych pracowników w tym roku najczęściej myślą firmy z branży budowalnej (37 proc.). Jednocześnie 8 proc. przedsiębiorstw tego sektora rozważa redukcję zatrudnienia w br. Branża budowalna najczęściej (61 proc.) wskazywała w badaniu również na problemy z niedoborem pracowników.
Sezonowość tej branży powoduje, że wiosną i latem pracownicy wykonujący prace budowlane są najbardziej poszukiwani. Obecnie budownictwo jest branżą, w której niedostępność pracowników najbardziej utrudnia działalność – napisali autorzy raportu.
Drugą najczęściej skarżącą się na niedobór pracowników branżą (53 proc.) jest TSL (transport-spedycja-logistyka). „Co dziesiąta firma zatrudniła już w tym roku nowych pracowników, a o kolejnych rekrutacjach w 2024 r. myśli blisko co czwarta firma (23 proc.)” – podano.
Plany zwiększania zatrudnienia ma również co czwarta firma usługowa i 22 proc. firm handlowych. Najmniej chętne do zatrudniania nowych pracowników w 2024 r. są firmy produkcyjne (14 proc.), mimo że blisko połowa (49 proc.) boryka się z niedostępnością pracowników – wyjaśnili autorzy raportu.
Poinformowano, że 7 proc. przedsiębiorstw dokonało w tym roku redukcji zatrudnienia, a plany takie na dalszą część roku ma 11 proc. polskich firm. Dodano, że w br. 12 proc. respondentów dokonało już redukcji zatrudnienia, a 14 proc. planuje przeprowadzić ją do końca roku.
Mimo kosztów pracodawcy planują zatrudniać
„Bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników i mimo rosnących kosztów pracowniczych zamierzają zatrudniać nowych pracowników. Problemem jednak pozostaje niedostępność pracowników – przy niskiej stopie bezrobocia zwiększanie zatrudnienia staje się niejednokrotnie wyzwaniem, z którym boryka się znaczna część przedsiębiorców” – podsumowali eksperci z PIE.
Badanie przeprowadzono na początku maja br. przez Polski Instytut Ekonomiczny w ramach Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) – podano.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.