Europejski Bank Centralny (EBC) zakończył 2024 r. deficytem wynoszącym 7,9 mld euro. Deficyt ten zostanie zrekompensowany przyszłymi zyskami banku – jednak nie doprowadzi to do alokacji zysków do krajowych banków centralnych strefy euro.
/ Kirill Kudryavtsev / AFP
W 2023 r. Europejski Bank Centralny również odnotował załamanie finansowe , chociaż było ono niższe o 1,2 mld euro z powodu wyczerpania rezerwy na ryzyko finansowe. Ponadto, jak donosi EBC z siedzibą we Frankfurcie nad Menem, w 2024 r. żadne straty nie mogły zostać zrekompensowane tą rezerwą, ponieważ jej saldo wyniosło zero .
Co spowodowało stratę EBC? Bank centralny strefy euro wyjaśnia
W oświadczeniu opublikowanym w czwartek 20 lutego EBC wskazał, że straty te są konsekwencją kilku lat znacznych zysków i wynikają ze środków polityki wdrożonych przez EBC wspólnie z krajowymi bankami centralnymi strefy euro w celu utrzymania stabilności cen.
Reklama
„Ta polityka wymagała od EBC powiększenia bilansu poprzez nabycie aktywów finansowych, przede wszystkim tych o stałym oprocentowaniu i długim terminie zapadalności. Wiązało się to z odpowiednim wzrostem zobowiązań podlegających płatnościom odsetek według zmiennych stóp procentowych” – wyjaśnił bank w swoim ogłoszeniu.
Europejski Bank Centralny stoi w obliczu znacznego deficytu. Strefa euro stoi przed dylematem
Deficyt z 2024 r., podobnie jak strata z poprzedniego roku, pozostanie w bilansie EBC i zostanie rozliczony z przyszłych zysków. Niemniej jednak EBC nie będzie dystrybuował żadnych zysków do krajowych banków centralnych w strefie euro.
EBC współpracuje z bankami centralnymi państw UE, które przyjęły euro. Razem tworzą Eurosystem.
EBC bierze pod uwagę potencjalne przyszłe „czerwone” liczby
Europejski Bank Centralny przestrzegł, że w kolejnych latach może nadal ponosić straty , ale spodziewane straty będą niższe niż w latach 2023 i 2024.
„ Następnie przewiduje się, że EBC powróci do generowania zysków . W każdym razie EBC jest w stanie funkcjonować skutecznie i wypełniać swój podstawowy mandat zapewnienia stabilności cen, niezależnie od strat. Jego stabilność finansowa jest dodatkowo podkreślona przez jego kapitał i znaczne rachunki rewaluacyjne, które wyniosły 59 mld euro na koniec 2024 r., co odzwierciedla wzrost o 13 mld euro w porównaniu z końcem 2023 r.”, stwierdziła instytucja kierowana przez Christine Lagarde.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News