Premier Donald Tusk skrytykował prezydenta Andrzeja Dudę na Platformie X. Tym razem tematem była składka na ubezpieczenie zdrowotne. „Po zablokowaniu ustawy o mowie nienawiści prezydent jest gotowy zawetować obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, która została podniesiona do nieuzasadnionego poziomu przez PiS” – stwierdził Tusk.
/ 123RF/PICSEL
„Po zablokowaniu ustawy o mowie nienawiści prezydent planuje zawetować obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne , które PiS podniósł do nieuzasadnionego poziomu. Zaczął w ten sposób i skończy w ten sam sposób. Pozostało 105 dni. Czy wytrzymacie?” – Donald Tusk zapytał użytkowników „X”.
Zwiększać
Prezydent Andrzej Duda , komentując uchwaloną ustawę, miał powiedzieć: „Ustawa w obecnej formie jest nie do przyjęcia”. Zostało to zinterpretowane jako sygnał, że zawetuje ustawę.
Premier Donald Tusk oświadczył w środę, że jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, to on, jako premier, podejmie działania, aby powrócić do tematu po wyborach prezydenckich.
Reklama
Kandydaci na prezydenta Adrian Zandberg (Razem) i Magdalena Biejat (po lewej), wraz z Porozumieniem Rezydentów OZZL i Naczelną Izbą Lekarską, wezwali prezydenta Dudę do zawetowania ustawy o obniżeniu składek na opiekę zdrowotną dla przedsiębiorców. Twierdzą, że zmniejszenie składki pogorszy sytuację pacjentów i pogorszy kryzys opieki zdrowotnej. Przedstawiciele pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego sprzeciwili się obniżeniu składki na opiekę zdrowotną bez uprzednich konsultacji. Organizacje pacjentów, w tym Polska Federacja Onkologii i Alivia Oncofoundation, również sprzeciwiają się obniżeniu składki na opiekę zdrowotną.
Podczas dwudniowej sesji (23-24 kwietnia) Senat ma zająć się m.in. nowelizacją ustawy, która obniża składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.
Obniżka składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców od przyszłego roku
Przypomnijmy: na początku kwietnia Sejm przyjął ustawę, która ma na celu obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł i wejdzie w życie na początku 2026 r. Według Ministerstwa Finansów reforma ma przynieść korzyści około 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa ta spotkała się z krytyką ze strony niektórych frakcji w koalicji rządowej.
„Nasz rząd stopniowo odwraca negatywne skutki umowy polskiej. Jeśli chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne, najpierw zakończyliśmy naliczanie składek na podstawie sprzedanych aktywów trwałych, a następnie obniżyliśmy minimalną składkę. Dzisiaj wdrażamy rozwiązanie, które przyniesie korzyści 2,5 mln polskich przedsiębiorców” – stwierdził minister finansów Andrzej Domański.
Nowe przepisy nie zmienią wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, która pozostanie na poziomie 9%. Podobnie nie zmieni się wysokość składki na emerytury , która również pozostanie na poziomie 9%.
Zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców mają obciążyć budżet państwa kwotą 4,6 mld zł. Przepisy mają wejść w życie od początku 2026 r.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Szczere o pieniądzach