Donald Trump opowiada się za obniżeniem stóp procentowych w USA i rozważa dymisję prezesa Rezerwy Federalnej przed końcem jego kadencji. Analitycy ostrzegają, że dostosowanie działań Rezerwy Federalnej do celów politycznych może doprowadzić do poważnej niestabilności finansowej na rynkach globalnych i spadku wartości dolara.
/ Andrew Harnik / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP
„Jest wielu wyjątkowych kandydatów i obserwujemy szybki postęp tego procesu” – zauważył Bessent. Podkreślił, że wybór nowego szefa banku centralnego należy do prerogatyw Trumpa . Wspomniał również, że Powell nie powinien kontynuować pracy w Rezerwie Federalnej po zakończeniu swojej kadencji na stanowisku prezesa, jak donosi Bloomberg.
Przeczytaj w Interii: Nowe dane o inflacji w USA. Trump nie będzie zadowolony.
Reklama
Trump dąży do obniżenia stóp procentowych
Niedawno pojawiły się doniesienia, że doradca ekonomiczny Białego Domu Kevin Hassett jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko nowego prezesa Rezerwy Federalnej.
Magazyn Fortune cytuje Deutsche Bank, który ostrzega, że jeśli Trump usunie Powella przed końcem jego kadencji, „ reakcja rynku będzie szybka i ostra ”. Niemiecki bank sugeruje, że może to doprowadzić do załamania dolara i rynku amerykańskich obligacji skarbowych . Z drugiej strony, eksperci obawiają się, że nawet jeśli obecny prezes nie zostanie odwołany, ale następny będzie pod silnym wpływem Trumpa, rynek odbierze to jako utratę autonomii przez Fed .
Według agencji Reuters, Trump nadal krytykuje i poniża Powella, którego od dawna stara się zmusić do obniżenia stóp procentowych w celu pobudzenia gospodarki. W poniedziałek prezydent ponownie wyraził swoje niezadowolenie z działań prezesa Rezerwy Federalnej, twierdząc , że stopy procentowe powinny zostać obniżone o 1% .
Trump konsekwentnie obrażał Powella i groził mu zwolnieniem, a na początku lipca powiedział reporterom, że prezes Rezerwy Federalnej jest „idiotą”. Dodał, że ma dwóch lub trzech potencjalnych kandydatów na jego następcę. Kadencja prezesa Rezerwy Federalnej kończy się w maju 2026 roku.
Rynki z niecierpliwością oczekują decyzji Trumpa
Powell jak dotąd opierał się żądaniom prezydenta. Jak opisuje agencja Reuters, prezes Rezerwy Federalnej uznał, że tegoroczne lato będzie dla Rezerwy Federalnej okresem oceny reakcji gospodarki USA na restrykcyjne cła Trumpa i ewentualnego nasilenia presji inflacyjnej . Powell nadal obawia się, że cła nałożone przez Trumpa na amerykańskich partnerów handlowych znacząco pogłębią i tak już wysoką inflację.
Rezerwa Federalna (Fed) jest uważana za jedną z najważniejszych instytucji finansowych na świecie. Jeśli jednak Fed straci wiarygodność, utraci możliwość wpływania na rynki .
Obniżanie stóp procentowych działa jak katalizator wzrostu gospodarczego, ale – jak zauważa francuski tygodnik „L’Express” – „taka obniżka jest jednak iluzoryczna, ponieważ stanowi formę sztucznego poprawiania sytuacji , prowadzącą do wzrostu cen”.
Chris Hughes, lider organizacji non-profit Economic Security Project, napisał w „New York Times”, że „jeśli Trump uzyska bezpośrednią kontrolę nad polityką pieniężną, globalne rynki finansowe staną w obliczu turbulencji, ponieważ inwestorzy stracą zaufanie do banku centralnego (Fed) w kwestii utrzymania stabilności cen ”. Według analityka, koszt pożyczek w Ameryce znacznie wzrośnie.
Co więcej, autor podsumował, że jeśli Trumpowi uda się podporządkować sobie Fed, konsekwencje tej zmiany będą odczuwalne długo po zakończeniu jego kadencji . Stopy procentowe będą wówczas uzależnione od cykli wyborczych, a nie od warunków gospodarczych, a obawy o inflację osłabią pozycję dolara jako globalnej waluty rezerwowej.
Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagana jest obsługa JavaScript. Polsat News