Czy ostatnia huta zostanie uratowana? Brytyjski parlament zdecydował

Wielka Brytania zamierza przejąć kontrolę nad British Steel, a obie izby parlamentu poparły tę inicjatywę w sobotę. Posłowie zebrali się na pilnym posiedzeniu, aby zapobiec zamknięciu dwóch ostatnich hut stali w kraju przez chińską spółkę Jingye Group, właściciela firmy.

Zdjęcie

Czy Ostatnia Huta Zostanie Uratowana Brytyjski Parlament Zdecydowa 75f5026, NEWSFIN

Uchwalając te przepisy, brytyjski rząd zamierza chronić przed zamknięciem hutę stali w Scunthorpe, położoną w północnej Anglii, w której zatrudnionych jest 2700 osób / Darren Staples / AFP Reklama

Popierając projekt ustawy, rząd brytyjski chce uchronić hutę stali Scunthorpe w północnej części Anglii, w której zatrudnionych jest 2700 osób, przed zamknięciem. Jest to ostatni zakład przetwarzający stal z rudy żelaza. Raporty wskazują, że administracja Keira Starmera rozważa nacjonalizację British Steel.

Premier Starmer: Przyszłość British Steel jest zagrożona

Parlamentarzyści zwołali sesję nadzwyczajną w piątek po prośbie rządu. Parlament brytyjski jest obecnie na przerwie wielkanocnej do 22 kwietnia . „Przyszłość British Steel jest zagrożona; przyszłość miejsc pracy, inwestycji, wzrostu, a także naszego bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego jest zagrożona” – oświadczył premier Starmer w piątek.

Reklama

Agencja Reuters podkreśliła, że brytyjscy posłowie byli wzywani do ponownego posiedzenia w czasie przerw w obradach jedynie w wyjątkowych okolicznościach, jak np. w 2021 r., gdy toczyły się pilne debaty na temat wycofania wojsk z Afganistanu.

Firma British Steel, będąca własnością chińskiej grupy Jingye, poinformowała, że być może będzie musiała zamknąć dwa wielkie piece ze względu na ich niską rentowność. Jako powód podała warunki rynkowe, takie jak cła i koszty związane ze spełnianiem przepisów ochrony środowiska.

Cła Trumpa na stal i aluminium jeszcze bardziej szkodzą British Steel

Agencja AP podkreśliła, że kolejnym ciosem dla perspektyw finansowych British Steel były 25-procentowe cła na stal i aluminium, nałożone w marcu przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Związki zawodowe wyraziły aprobatę dla decyzji o zwołaniu sesji parlamentarnej skupionej na ratowaniu huty i wyraziły optymizm, że rząd przejmie kontrolę nad zakładem. Historycznie Wielka Brytania była jednym z największych producentów stali na świecie , z ponad 300 000 osób zatrudnionych w brytyjskim sektorze stalowym po II wojnie światowej. Obecnie przemysł ten stanowi zaledwie 0,1 procenta gospodarki narodowej i zatrudnia około 40 000 osób, jak podaje AP.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Debata wyborcza. Czy sprzedaż alkoholu powinna zostać zakazana na stacjach benzynowych? Jakubiak: Problemem jest cena alkoholu na półce Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *