Pheasant Island. Należy do dwóch krajów i zmienia obywatelstwo

Jest rządzona przez dwa państwa i zmienia obywatelstwo co sześć miesięcy – mamy na myśli „Pheasant Island”, maleńki ląd położony między Francją a Hiszpanią. Przez dwie dekady była przedmiotem sporów. Obecnie jest najmniejszym kondominium na świecie – terytorium administrowanym przez oba państwa. Na wysepce nie mieszka żaden mieszkaniec i nie jest na niej podnoszona żadna flaga.

Zdjęcie

Pheasant Island Naley Do Dwch Krajw I Zmienia Obywatelstwo 2eb5719, NEWSFIN

Pheasant Island zmienia przynależność co pół roku. Czasami jest hiszpańska, czasami francuska / 123RF/PICSEL Reklama

Od lutego do lipca wyspa należy do Hiszpanii, a od sierpnia do stycznia podlega jurysdykcji francuskiej. Ten układ obowiązuje od XVII wieku, po podpisaniu „Traktatu pirenejskiego” między dwoma narodami. Traktat ten został ustanowiony po dwóch dekadach konfliktu podczas wojny trzydziestoletniej. Ziemia, o którą spory trwały co najmniej dwadzieścia lat, znajduje się między hiszpańskim miastem Irún a francuskim miastem Hendaya, u ujścia rzeki Bidasoa, która stanowi granicę w swoim dolnym odcinku między dwoma krajami.

Mniejszy niż boisko do piłki nożnej

Całkowita powierzchnia spornej wyspy wynosi 6830 metrów kwadratowych, co jest nieznacznie mniej niż standardowe boisko piłkarskie (7000 metrów kwadratowych). Ten fakt sprawia, że jest to najmniejszy kondominium na świecie – terytorium wspólnie zarządzane przez dwa narody. Ta mała wyspa jest znana pod różnymi nazwami. W starożytnych czasach rzymskich nazywano ją „Pausoa”, co oznacza stopień lub przejście w języku baskijskim. Francuzi przetłumaczyli to na „Paysans”, co oznaczało chłopów, a ostatecznie zmienili nazwę na Faisans – bażant. Co ciekawe, ptaki te nigdy nie zamieszkiwały wyspy; zamiast tego widywano tam kaczki i sporadycznie łabędzie.

Reklama

Wyspa jest znana od czasów starożytnych. W czasach Cesarstwa Rzymskiego pełniła funkcję granicy. Dostęp do wyspy wymagał uiszczenia opłaty. Obecnie ten najmniejszy apartament pozostaje niezamieszkany. Odnotowuje wzrost liczby odwiedzających tylko dwa razy w roku – 1 lutego i 1 sierpnia – kiedy odbywa się ceremonia przekazania suwerenności.

Historycznie „Wyspa Bażantów” była symbolicznym miejscem pojednania między Francją a Hiszpanią, a nawet gościła słynny ślub Marii Teresy Austriackiej, córki Filipa IV, z francuskim monarchą Ludwikiem XIV, Królem Słońce. Słynny malarz Diego Velazquez był gościem na ceremonii. Niestety, jego podróż na granicę między dwoma narodami nie zakończyła się dobrze, ponieważ przeziębił się i zmarł miesiąc później w Madrycie.

Wyspa bez flagi

Dziś wysepka jest ozdobiona drzewami i znajduje się na niej obelisk upamiętniający porozumienie zawarte przed wiekami. Nadzór nad tym obszarem podlega jurysdykcji wojska hiszpańskiego i francuskiego – dowództwu San Sebastián i Baiona. Obecnie zarządzanie tym terytorium jest nadzorowane przez rady miejskie Irún w Hiszpanii i Hendaye we Francji. Na tym niegdyś spornym terenie nie wywiesza się żadnych flag.

Zwiększać

Obecnie na świecie jest tylko kilka regionów zarządzanych przez dwa lub więcej krajów. W Europie godnym uwagi przykładem jest Jezioro Bodeńskie, dzielone przez Austrię, Niemcy i Szwajcarię. Ponadto rzeką Mozelą wraz z jej dopływami, Sauer i Our, wspólnie administrują Niemcy i Luksemburg. Na półkuli południowej od 1994 r. strefa morska jest dzielona między Kolumbię i Jamajkę.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Długa kolejka uratowanych. Polscy lekarze w europejskiej czołówce Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *