Donald Trump znacząco powraca do polityki ceł. W liście do premiera Kanady i wpisie na portalu Truth Social zadeklarował 35-procentowe cło na cały eksport z Kanady. To zagrożenie może zakłócić relacje handlowe między dwoma najbliższymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych.
/ MANDEL NGAN/AFP/East News / East News
Donald Trump kontynuuje swoją kampanię. Po Brazylii , Kanada ponownie stała się celem ataków, wielokrotnie namawiana do rozważenia przystąpienia do grona stanów USA . Dynamika handlu między Stanami Zjednoczonymi a Kanadą może wkrótce ulec drastycznej zmianie, co potencjalnie doprowadzi do gwałtownego wzrostu cen różnych produktów.
Cła zaczną obowiązywać od 1 sierpnia, Trump rozpoczyna kolejny atak
W czwartek wieczorem (10 lipca) Donald Trump opublikował list skierowany do premiera Kanady Marka Carneya, ogłaszając 35% cło na cały eksport z Kanady do USA . Ogłoszenie to zostało również opublikowane na jego platformie Truth Social. Przesłanie jest jednoznaczne: cła zaczną obowiązywać od 1 sierpnia . Jeśli Kanada zareaguje, cła mogą zostać jeszcze bardziej zaostrzone.
W swoim uzasadnieniu Trump zwrócił uwagę na problem przemytu fentanylu przez północną granicę . Jednak według danych amerykańskich służb granicznych, na które powołuje się publiczna stacja CBC, większość fentanylu nadal trafia do USA przez Meksyk . Między październikiem ubiegłego roku a majem bieżącego roku na granicy kanadyjskiej przechwycono zaledwie 26 kilogramów narkotyku, w porównaniu z ponad 3,7 tony na granicy meksykańskiej.
Reklama
Poza narkotykami – Trump atakuje nabiał i drób
Donald Trump stwierdził, że narkotyki to tylko jeden aspekt problemu . Stwierdził, że Kanada stosuje „liczne polityki taryfowe i pozataryfowe oraz bariery handlowe”, które prowadzą do „niemożliwych do utrzymania deficytów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi”.
Centralnym punktem spornym jest kanadyjski system zarządzania produkcją w przemyśle mleczarskim i drobiarskim, który chroni lokalnych rolników . Trump twierdzi, że Kanada nakłada cła sięgające 400% na amerykańskie produkty mleczarskie . Rząd w Ottawie oświadczył, że system ten nie będzie podlegał negocjacjom . Co więcej, dane cytowane przez CBC wskazują, że z wyłączeniem eksportu ropy naftowej i gazu, Kanada faktycznie boryka się z deficytem handlowym ze Stanami Zjednoczonymi, a nie odwrotnie.
Cisza w Ottawie, a czas ucieka
Premier Mark Carney nie odpowiedział bezpośrednio na zapowiedź Donalda Trumpa . Jednak zaledwie kilka godzin wcześniej opublikował wpis na platformie X, w którym podkreślił, że „ w obliczu globalnych wyzwań handlowych świat zwraca się ku wiarygodnym partnerom gospodarczym, takim jak Kanada ”. Była to odpowiedź na wiadomość, że Wielka Brytania uznała Kanadę za „kluczowego partnera” w swojej nowej strategii gospodarczej.
Jak zauważył CBC, Stany Zjednoczone nakładają obecnie cła w wysokości 10% na kanadyjskie produkty energetyczne i potasowe oraz 25% na produkty niezgodne z przepisami CUSMA. Wprowadzenie nowej, ogólnej taryfy w wysokości 35% stanowiłoby drastyczny krok , który mógłby zagrozić stabilności jednego z największych bloków handlowych na świecie.
Agata Jaroszewska
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript. Polsat News