Komisja Europejska (KE) ma wprowadzić kwoty „Made-in-EU” wraz z etykietami śladu węglowego. Clean Industrial Deal, który politico.eu nabył, ma na celu pomoc producentom, a jednocześnie promowanie celów klimatycznych. Bruksela zamierza, aby 40 procent komponentów czystej technologii UE pochodziło z bloku.
/ 123RF/PICSEL
Oczekuje się, że dokument zostanie ujawniony za tydzień. Zgodnie z informacjami z portalu Unii Europejskiej politico.eu, inicjatywa ta przedstawia strategię KE mającą na celu wzmocnienie wysiłków bloku. Jej celem jest dekarbonizacja i odmłodzenie ciężkiego przemysłu. Porozumienie w sprawie czystego przemysłu zawiera również szczegółowe informacje na temat działań, które Unia planuje podjąć w nadchodzących latach.
Ułatwienie konkurencji ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami
Inicjatywa ta pojawia się w okresie niepewności politycznej. Europejscy producenci z branż takich jak stal i cement podkreślają nadmierną biurokrację i wysokie koszty energii, które, jak twierdzą, utrudniają ich konkurencyjność w stosunku do Chin i Stanów Zjednoczonych. Zarówno Waszyngton, jak i Pekin inwestują znaczne zasoby w swoje branże, a prezydent Donald Trump od dawna promuje nastroje „kupuj amerykańskie”.
Reklama
Teraz Bruksela zamierza włączyć zasadę „kupuj produkty europejskie” do swojej polityki klimatycznej. Strategia Komisji Europejskiej opiera się na sześciu głównych filarach: obniżaniu cen energii, generowaniu popytu, zachęcaniu do inwestycji, zapewnianiu dostępu do podstawowych materiałów, wspieraniu globalnych partnerstw oraz przekwalifikowywaniu pracowników.
Celem strategii jest „ustanowienie silniejszego uzasadnienia biznesowego dla europejskich gałęzi przemysłu, aby angażowały się w inwestycje na dużą skalę, neutralne dla klimatu w energochłonne sektory i czyste technologie”. Clean Industrial Deal ma na celu wprowadzenie środków, które zwiększą popyt na przyjazne dla klimatu produkty „Made in the EU”. Bruksela dąży do tego, aby 40% komponentów czystej technologii w UE pochodziło z bloku. Aby to osiągnąć, planuje wdrożyć kwoty zobowiązujące rządy do zakupu tych towarów. Zmieni również przepisy UE dotyczące zamówień publicznych.
Etykiety śladu węglowego
Inna propozycja dotyczy nowych etykiet dla produktów przemysłowych, które będą wskazywać ślad węglowy – szczegółowo opisując emisje dwutlenku węgla związane z ich produkcją. Etykiety będą opcjonalne. KE zobowiązuje się do ich opracowania dla konkretnych sektorów, zaczynając od stali, i zapewnia przemysł, że nie będzie żadnych dodatkowych obciążeń biurokratycznych związanych z ich stosowaniem. Etykieta będzie oparta na istniejących danych dotyczących rynku emisji dwutlenku węgla.
Innym aspektem strategii jest obniżenie kosztów energii poprzez zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej. Projekt opowiada się za tym, aby 32 procent gospodarki UE było zasilane zieloną energią do 2030 r. (obecnie 23 procent). Proponuje, aby UE zwiększyła moce wytwórcze energii odnawialnej o 100 gigawatów rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Aby to ułatwić, zaleca zmianę przepisów w celu przyspieszenia wydawania pozwoleń na energię odnawialną.
Aby zapewnić przedsiębiorstwom z UE dostęp do niezbędnych surowców, w tym pierwiastków ziem rzadkich mających kluczowe znaczenie dla produkcji energooszczędnych i cyfrowych technologii, Komisja Europejska planuje utworzenie „Centrum Surowców Krytycznych UE” i sugeruje, aby przedsiębiorstwa dokonywały wspólnych zakupów pod jego nadzorem.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News