W czwartek szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Jak przekazał w piątek szef MSWiA, ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że czujki dymu powinny być na wyposażeniu każdego domu.
Drugi z prawej minister Tomasz Siemoniak (PAP)
Europejski Dzień Czujki Dymu obchodzony jest 22 listopada. Podczas konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie minister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że w czwartek podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady, jeśli chodzi o stosowanie czujek pożarowych.
Siemoniak przypomniał, że rozporządzenie nakłada różne obowiązki, ale jest zachowany odpowiedni czas na przygotowanie się do nich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Relacja z wydarzenia Future of Payments 2024
– Chcemy tym sposobem dać mocny sygnał ze stron państwa, że czujki dymu, czujki tlenku węgla, to powinno być coś takiego, co każdy ma na wyposażeniu swojego domu, jak lodówkę, telewizor, pralkę – podkreślił minister.
Dodał, że w tym przypadku znaczenie będzie miała edukacja i przekonanie wszystkich, że robią to dla siebie, dla swoich bliskich i sąsiadów.
Rozporządzenie MSWiA. Oto szczegóły
Projekt nowelizacji rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakłada obowiązek wyposażenia m.in. pomieszczeń mieszkalnych i lokali, w których są świadczone usługi hotelarskie, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu.
Z tego obowiązku wyłączono części budynku objęte ochroną przez system sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej równorzędny poziom bezpieczeństwa pożarowego. W przypadku powyższych obiektów (nowo budowanych) obowiązek montażu czujki będzie obowiązywał od 30 czerwca 2026 r.
Wcześniej, bo od 1 stycznia 2026 r., w czujki będą musiały zostać wyposażone budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych.
Z kolei w przypadku lokali mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Będzie on dotyczył lokali nowo budowanych.