Rekordowe zyski, a teraz strach w polskich bankach. Będą ciąć koszty

Banki przystępują do znaczącego cięcia kosztów. Muszą to zrobić, ponieważ jest to jeden z kluczowych sposobów na utrzymanie ubiegłorocznych rekordowych wyników lub przynajmniej zbliżenie się do tamtych poziomów w obliczu malejących stóp procentowych. Tort kredytowy rośnie na razie bardzo umiarkowanie, a liczba zainteresowanych, czekających na swoją szansę, coraz bardziej rośnie. Zdjęcie

Rekordowe Zyski A Teraz Strach W Polskich Bankach Bd Ci Koszty E164c84, NEWSFIN

W bankach zapowiada się ostre cięcie kosztów. /123RF/PICSEL Reklama

– Rozpoczął się cykl obniżek stóp, co stanowi poważne wyzwanie dla sektora bankowego (…) Obserwujemy silną konkurencję na rynku, co prowadzi do presji na marże – mówił na konferencji prasowej dotyczącej wyników BNP Paribas Banku Polskiego za I kwartał prezes Przemek Gdański.

– Mamy 29 banków, stosunkowo niski popyt na kredyt, a wszyscy rywalizują o kawałek tego tortu – dodał.

BNP Paribas Bank Polska poinformował, że jego koszty operacyjne wzrosły w I kwartale w porównaniu z rokiem ubiegłym o 6 proc., jednak jeśli uwzględnić jedynie zwiększone w tym roku opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to wzrost kosztów w skali roku wyniósł 3,1 proc. Był zatem znacznie niższy niż inflacja. Przypomnijmy, że od tego roku – po kilku latach przerwy – banki znów płacą składki na fundusz gwarantowanych depozytów, co wiąże się z wyższymi opłatami na rzecz bezpieczeństwa systemu.

Reklama

W ubiegłym roku banki zanotowały nie tylko rekordowe zyski netto (42 mld zł), ale również rekordowy wzrost kosztów. W skali całego sektora wzrosły one średnio o 11 proc., podczas gdy średnioroczna inflacja wyniosła 4,7 proc. Choć w pierwszym kwartale tego roku wielu instytucjom udało się zachować zyski na poziomie z zeszłego roku, w maju Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Jest oczywiste, że kredyt stanie się tańszy. Aby chronić wyniki finansowe, banki muszą dokładnie przyjrzeć się swoim kosztom.

– Efektywnie zarządzamy kosztami – zadeklarował Przemek Gdański.

– Jeżeli skorygujemy wartość kosztów o opłaty regulacyjne, mamy wzrost kosztów poniżej inflacji. To nas cieszy, ale nie usypia – dodał wiceprezes Piotr Konieczny.

Zarządzanie kosztami

Nie usypia, ponieważ oprócz opłat na BFG w banku znacząco wzrosły koszty pracownicze. Wzrosły one – porównując I kwartał tego roku z analogicznym okresem roku ubiegłego – o 5,8 proc., co przewyższa inflację w tym czasie. W porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku, koszty pracownicze wzrosły o prawie 2,6 proc., podczas gdy inflacja w I kwartale wyniosła 1,5 proc. BNP Paribas BP zdołał jednak kontrolować koszty administracyjne, które w I kwartale tego roku były niemal na tym samym poziomie co rok wcześniej, a w porównaniu z ostatnim kwartałem 2024 roku zmniejszyły się o aż 9,2 proc.

Banki – podobnie jak wszystkie przedsiębiorstwa – są pod dużą presją kosztów pracy. Sytuacja w nich jest o tyle specyficzna, że płacowe „kominy” tworzą działy IT. Nie tylko, że jest mało specjalistów na rynku, ale zapewnienie bezpieczeństwa operacyjnego w czasach powszechnych cyberataków jest kluczowe. Dodatkowo, wciąż pojawiają się nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, które banki pragną wykorzystać, ponieważ obiecują duże korzyści. Wraz z nowymi technologiami rośnie również zapotrzebowanie na nowych specjalistów, co potęguje konkurencję w tej dziedzinie.

Banki od wielu lat zaangażowały się w technologiczną rywalizację, mając nadzieję, że technologie pozwolą im zamykać oddziały,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *