Rafineria Orlenu wstrzymała produkcję. Ewakuowano część personelu

Rafineria w Litvinovie w Czechach, która należy do polskiego energetycznego giganta, Orlenu, wstrzymała produkcję. Taką decyzję podjęto po tym, jak podczas prac ziemnych prowadzonych w odległej od rafinerii części zakładów znaleziono niewybuch 250-kilogramowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Zdjęcie

Rafineria Orlenu Wstrzymala Produkcje Ewakuowano Czesc Personelu 8f91ea5, NEWSFIN

W czeskiej rafinerii Orlenu wstrzymano produkcję. Część pracowników ewakuowano /JAN WOITAS / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP /AFP Reklama

Rafineria w Litvinovie należy do Unipetrol, spółki zależnej Orlenu, będącej własnością polskiego koncernu w 100 procentach. Powstała w 1994 r. firma – będąca jedynym przetwórcą ropy naftowej w Czechach – wchodzi w skład grupy Orlen od 2004 r. Do Unipetrolu należy również największa w kraju sieć stacji benzynowych Benzina. Z powodu znaleziska z okresu II wojny światowej z rafinerii w Litvinovie ewakuowano ponad 500 osób. Wstrzymano również ruch na drodze z Mostu do Litvinova, transport miejski oraz kolejowy. 

Rafineria Orlenu w Litvinovie wstrzymała produkcję. Znaleziono niewybuch

Należąca do Orlenu rafineria w Litvinovie w Czechach wstrzymała produkcję po znalezieniu niewybuchu bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Z rafinerii, a wcześniej także z innych części zakładów chemicznych, ewakuowano część personelu. Utworzona została 500-metrowa strefa bezpieczeństwa wokół znalezionego niewybuchu, którą później rozszerzono do 1,5 kilometra. 

Reklama

Odkrycia dokonano podczas prac ziemnych w odległej od rafinerii części zakładów. Wezwani pirotechnicy potwierdzili, że jest to niewybuch 250-kilogramowej bomby lotniczej. Na miejscu są ekipy zakładowej straży pożarnej oraz straży pożarnej z województwa usteckiego. 

Skąd wziął się niewybuch w pobliżu czeskiej rafinerii Orlenu?

Powołany został sztab kryzysowy. Według ostatnich informacji czeskiej policji, niewybuch pozostanie na miejscu do 27 sierpnia. Do tego terminu obowiązują ograniczenia w komunikacji. 

W jaki sposób niewybuch mógł się tam znaleźć? Podczas II wojny światowej zakłady chemiczne w Litvinovie zaopatrywały niemieckie wojska w paliwo i były celem alianckich nalotów. Przed trzema laty podczas powiększania terenu zakładów także znaleziono niewybuch. Z całego zakładu chemicznego ewakuowano wówczas około 5 tys. osób.

Ponieważ czeskie zakłady kontrybuują do wyników grupy Orlen, wstrzymanie pracy rafinerii w Litvinovie może mieć pewien wpływ na wyniki płockiego koncernu za III kwartał. Orlen dotychczas nie podał żadnych szacunków w tej sprawie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *