Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wszczęła postępowanie wobec kilku dużych banków. Na liście instytucji, które znalazły się pod lupą, są BNP Paribas, mBank, Millennium, Pekao i Santander. Grożą im wielomilionowe kary.
/Arkadiusz Ziółek /East News
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, Santander, Pekao, Millennium, BNP Paribas i mBank w niedawno opublikowanych raportach rocznych zawarły podobną informację. Komunikat brzmiał: „W dniu 22 listopada 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła przeciwko (tu pada nazwa banku – red.) postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia kary na podstawie art. 176i ust. 1 pkt 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi”. Kara przewidziana w postępowaniu, jeśli KNF uzna, że należy ją zastosować, to maksymalnie ponad 4,4 mln zł albo równowartość 10 proc. całkowitego rocznego przychodu.
Reklama
Przepis, na podstawie którego wszczęto postępowanie, zakłada możliwość nałożenia kary za naruszenia wymogów unijnego rozporządzenia o wskaźnikach referencyjnych. To wskaźniki takie jak WIBOR lub WIRON, które służą do obliczania wysokość oprocentowania kredytów. Niektóre banki przekazują dane służące do obliczania tych wskaźników. Nieoficjalnie wiadomo, że w tym postępowaniu chodzi o WIRON – informuje dziennik.
„Dziennik Gazeta Prawna” wysłał zapytanie do każdego z banków, czy postępowanie dotyczy wskaźnika WIRON i co było podstawą jego wszczęcia. BNP Paribas Bank Polska i Santander Bank Polska nie udzieliły dodatkowych informacji, a Pekao odmówiło komentarza.
Według informacji uzyskanych przez gazetę, postępowania nadzorcze dotyczą większej liczby banków. Bankami, które przekazują dane do obliczania WIRON-u są także PKO BP, Bank Gospodarstwa Krajowego, ING Bank Śląski i Bank Handlowy. One nie publikowały jeszcze raportów rocznych.
WIRON zastąpi WIBOR
WIRON to wskaźnik, który ma zastąpić najczęściej stosowany obecnie WIBOR. WIBOR jest podstawą chociażby obliczania oprocentowania kredytów hipotecznych. Przyspieszenie prac nad zastąpieniem WIBOR-u zapowiedział rząd Mateusza Morawieckiego.
Zastąpienie WIBOR-u przez nowy wskaźnik ma zostać przeprowadzone do końca 2027 roku w przypadku już istniejących kredytów. W nowych kredytach WIRON ma zastąpić WIBOR do połowy tego roku. Więcej o tych zmianach pisaliśmy między innymi tutaj.