Zapomnisz i odetną ci prąd. Jest kilka powodów

Mogą odłączyć prąd w pewnych okolicznościach, a problem ten nie dotyczy wyłącznie osób, które zaniedbują płacenie rachunków przez dłuższy czas. Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia, że istnieje wiele innych czynników, które mogą prowadzić do przerwania dostaw energii elektrycznej. Powiadomienie w formie konkretnego listu służy jako ostrzeżenie o takich zdarzeniach. Zdjęcie

Zapomnisz I Odetn Ci Prd Jest Kilka Powodw 7c8df3f, NEWSFIN

Zapomnij o rachunku, a odłączą Ci prąd / MONKPRESS / East News Reklama

Koszty energii elektrycznej rosną, co powoduje, że Polacy wydają coraz większe kwoty na ich uregulowanie. Ważne jest, aby zrozumieć, kiedy dostawca energii elektrycznej ma prawo przerwać dostawę energii elektrycznej do gospodarstwa domowego . Istnieją różne motywy takich działań i nie dotyczą one wyłącznie osób w poważnych tarapatach finansowych. Wystarczy po prostu zapomnieć o zapłaceniu rachunku.

Mądrze jest nie zapominać o rachunku za prąd

Zamrożenie cen energii i inne inicjatywy mające na celu pomoc Polakom zmagającym się z rosnącymi kosztami energii elektrycznej nie zawsze przynoszą pozytywne rezultaty. W przypadku osób, które mają problemy z nadążaniem z płatnościami za energię elektryczną, może dojść do odłączenia dostaw. Urząd Regulacji Energetyki udostępnia szczegółowy przewodnik, w którym opisano, kiedy takie działania są uzasadnione.

Reklama

URE podkreśla, że istnieją cztery główne scenariusze, w których mieszkanie może zostać odłączone od prądu . Jednym z takich powodów takiego działania jest opóźnienie przez odbiorcę płatności za świadczone usługi o co najmniej 30 dni po terminie płatności (art. 6b ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo energetyczne).

Wskazane jest, aby nie zaniedbywać opłacania rachunków za prąd , gdyż prawo do zawieszenia dostawy energii elektrycznej przysługuje również odbiorcom, którzy zalegają z zapłatą za zużytą energię elektryczną lub usługi przez minimum miesiąc, a co najmniej dwa razy w okresie 12 miesięcy .

„Nie możemy zignorować powiadomienia od dostawcy energii o zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej. Dlatego upewnijmy się, że zapłacimy rachunek w przedłużonym terminie ustalonym przez firmę energetyczną ” – apeluje URE.

Przepisy zezwalają na wstrzymanie dostaw energii elektrycznej

Ponadto ważne jest sprawdzenie, czy nieruchomość, w której mieszkamy, jest prawnie nasza, ponieważ jeśli odbiorca nie ma prawnego tytułu do nieruchomości, którą zajmuje, dostawa energii elektrycznej może również zostać zakończona . Ponadto urządzenia elektryczne przestaną działać, jeśli okaże się, że odbiorca korzysta z nieruchomości, obiektu lub lokalu w sposób, który utrudnia regularne kontrole systemu pomiarowego i rozliczeniowego, a co gorsza, odmawia zezwolenia na instalację specjalnego licznika przedpłaconego.

Inne sytuacje, w których dostawca energii elektrycznej ma prawo przerwać dostawę energii elektrycznej, obejmują:

  • w przypadku stwierdzenia podczas kontroli, że instalacja u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia lub środowiska ,
  • monitorowanie i wykrywanie nielegalnego zużycia energii .

Nie odłączą prądu od razu, wymagany jest list

Zanim nastąpi przerwanie dostawy prądu i utrata dostępu odbiorcy do energii elektrycznej z powodu działań dostawcy, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. URE wskazuje , że nawet w przypadku powstania długów z tytułu niezapłaconych rachunków za energię elektryczną, przedsiębiorstwo energetyczne musi pisemnie poinformować odbiorcę o zamiarze odłączenia gospodarstwa domowego od energii elektrycznej .

Odcięcie prądu nastąpi, „jeżeli odbiorca nie ureguluje zaległych i bieżących należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego zawiadomienia lub nie złoży w tym terminie wniosku o zaproponowane przez sprzedawcę rozwiązanie alternatywne wobec zawieszenia dostawy prądu”.

Niemniej jednak ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że przywrócenie dostaw energii elektrycznej nie jest skomplikowaną procedurą. Gdy przyczyny uzasadniające odłączenie zostaną rozwiązane (np. uregulowanie zaległości w rachunkach za energię elektryczną ), firma jest zobowiązana do niezwłocznego wznowienia dostaw energii elektrycznej. Nakazuje to artykuł 6b, sekcja 5 ustawy Prawo energetyczne. Istnieje jednak warunek.

„Przywrócenie dostaw energii elektrycznej będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty za ponowne podłączenie, zgodnie z taryfą za usługi dystrybucji energii elektrycznej u przedsiębiorstwa, do którego przyłączona jest instalacja odbiorcy” – wyjaśnia URE.

Eksperci z biura radzą, aby każdy, kto ma trudności z terminowym opłacaniem rachunków za prąd, skontaktował się ze swoim dostawcą energii elektrycznej i poinformował o wszelkich potencjalnych problemach. Może być również korzystne rozważenie opcji zainstalowania tzw. licznika przedpłaconego , który umożliwia odbiorcy samodzielne doładowywanie urządzenia, ułatwiając lepsze zarządzanie wydatkami na prąd.

Agata Jaroszewska

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *