Wcześniejsza wypłata. Kiedy pracownik może liczyć na zaliczkę?

Wysoki rachunek za prąd, stłuczka albo niespodziewana wizyta u lekarza. Często nie jesteśmy przygotowani na wydatki, z którymi musimy się liczyć w ciągu miesiąca. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest otrzymanie pensji we wcześniejszym terminie. Okazuje się, że wystarczy jeden wniosek, aby pieniądze wpłynęły na konto przed terminem wypłaty. Dowiedz się, co musisz na ten temat wiedzieć. Zdjęcie

Wczesniejsza Wyplata Kiedy Pracownik Moze Liczyc Na Zaliczke D9c6d43, NEWSFIN

Kiedy pracownik może liczyć na wcześniejszą wypłatę wynagrodzenia? /123rf.com /123RF/PICSEL Reklama

W jaki sposób ustala się termin wypłaty wynagrodzenia?

Wypłata wynagrodzenia regulowana jest przez Kodeks pracy. Określa on, że musi ona mieć miejsce przynajmniej raz w miesiącu, w stałym, ustalonym z góry terminie. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby go precyzyjnie określić w regulaminie pracy. Dodatkowo termin ten nie może wypadać później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Najczęściej w praktyce pracownik otrzymuje wynagrodzenie 1. lub 10. dnia następnego miesiąca. Jeśli data wypada w dzień wolny od pracy, pensja wypłacana jest dzień wcześniej. Jeśli pracodawca nie wywiąże się z obowiązku, będzie musiał liczyć się z koniecznością wypłaty pracownikowi odsetek.

Reklama

Zaliczka na poczet wynagrodzenia. Kto może prosić o nią pracodawcę?

Niezależnie od tego, kiedy wypada termin wypłaty, pracownik ma szansę na otrzymanie wcześniej zaliczki na poczet wynagrodzenia. Umożliwia ona otrzymanie części lub całości wypłaty przed terminem, który określony jest w regulaminie pracy. Pracownik musi jednak zadbać o odpowiednią dokumentację, aby ją uzyskać.

Aby uzyskać zaliczkę, pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy w dowolnym dniu miesiąca. Jeśli pracodawca się zgodzi i wypłaci pracownikowi zaliczkę, dana kwota pieniędzy zostanie potrącona z najbliższej pensji osoby zatrudnionej.

Warto pamiętać, że zaliczka na poczet wynagrodzenia może zostać wypłacona jedynie w ramach standardowej wypłaty. Nie powinna służyć jako rozliczenie delegacji, podróży służbowych czy zakupów na rzecz firmy.

Zdjęcie

Wczesniejsza Wyplata Kiedy Pracownik Moze Liczyc Na Zaliczke 1f32cbd, NEWSFIN

Pracodawca może nie zgodzić się na wypłatę zaliczki. Z tego powodu warto właściwie uzasadnić wniosek /123RF/PICSEL

Czy pracodawca może odmówić wypłaty zaliczki?

Kodeks pracy nie mówi wiele na temat zaliczki na poczet wynagrodzenia. Pracodawca ma prawo odmówić wcześniejszej wypłaty części pensji lub jej całości. Pracownik powinien pamiętać, że liczy się dobra wola szefa. Pomocne w uzyskaniu pieniędzy może być właściwe uzasadnienie swojego wniosku.

Wynagrodzenie na życzenie. Jak działa?

W niektórych przypadkach zaliczka na poczet wynagrodzenia jest przyznawana pracownikom regularnie. Wynika to z wynagrodzenia na życzenie, czyli stosunkowo nowego benefitu dla pracowników, który jest elastyczną formą wypłaty. Pracownik, któremu zależy na uzyskaniu pieniędzy wcześniej, musi zgłosić taką potrzebę swojemu pracodawcy. Ten po prostu wypłaca mu część wypracowanych już pieniędzy. Reszta pensji trafia na konto osoby zatrudnionej w standardowym terminie.

W Polsce pomysł ten dopiero się rozwija. Można go jednak spotkać już w wielu krajach europejskich. Dowodem na to są pojawiające się aplikacje, skierowane do pracowników, które umożliwiają wybranie kwoty wypłaty i terminu, w którym ma się pojawić na naszym koncie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *