Jeśli dana osoba jest zmuszona zmienić oprocentowanie swojej pożyczki o zmiennej stopie procentowej, doświadczy ona obniżonych płatności. Po gołębim nastawieniu wyrażonym przez członków RPP i prezesa Adama Glapińskiego, WIBOR zaczął spadać, reagując wyprzedzająco na przewidywane obniżenie oficjalnych stóp. W ciągu zaledwie kilku dni spadł o 0,25 proc., co doprowadziło do różnicy kilkudziesięciu, a nawet setek złotych.
/ 123RF/PICSEL
Po niedawnym posiedzeniu RPP i konferencji prasowej prezesa NBP wzrosły oczekiwania na szybką obniżkę stóp, potencjalnie już w maju. Oprócz przewodniczącego, inni członkowie Rady również zasugerowali taką możliwość. Wskaźnik rynkowy WIBOR zareagował natychmiast.
Reklama
– W ciągu 6 dni stawka WIBOR 6M spadła z 5,75% do 5,49%, co oznacza spadek o 0,26 punktu procentowego. W efekcie miesięczna rata stosunkowo nowego kredytu w wysokości 500 000 zł na okres 30 lat spadła o 89 zł. Oczywiście ta obniżka będzie widoczna dopiero po aktualizacji oprocentowania. W przypadku kredytów z oprocentowaniem powiązanym ze stawką WIBOR 6M taka korekta następuje co 6 miesięcy. W niektórych przypadkach kolejna rata może być niższa, w innych może nastąpić np. dopiero w październiku – wyjaśnia Jarosław Sadowski, dyrektor działu analiz w Rankomat.pl.
Raty kredytów powiązanych ze stawką WIBOR 6M znacząco spadły
Obliczenia te dotyczą nowo udzielonej pożyczki z oprocentowaniem opartym na WIBOR 6M, z marżą 2% i okresem spłaty 30 lat. Spłaty za wcześniej zabezpieczone pożyczki również się zmniejszą , choć największy wpływ będzie można zaobserwować w przypadku nowych pożyczek.
/rankomat.pl/
Dotyczy to oczywiście zmiennych stóp procentowych, a ostatnio znaczna liczba nowych kredytobiorców wybrała stałe stopy procentowe (najczęściej ustalane na okresy 5-letnie). W 2024 r. odsetek kredytów o stałym oprocentowaniu w poszczególnych kwartałach wahał się od 70 do nawet 88 procent. Z drugiej strony stopy procentowe są obniżane w ofertach, szczególnie dla osób poszukujących pożyczek w bankach.
Ponadto spadek stopy WIBOR oznacza również zwiększoną zdolność kredytową, co jest korzystne dla osób starających się o kredyt, zwłaszcza w okresie, gdy ceny nieruchomości ustabilizowały się lub wręcz spadają, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo zakupu domu na kredyt.
Zwiększać
Jak wspomniano w poniedziałek, inicjatywa dopłat do kredytów „First Keys” została uwzględniona w rządowym programie legislacyjnym. Chociaż wypowiedzi polityków sugerują, że nie zostanie ona szybko przetworzona. Z jednej strony obniżyłoby to koszty kredytów dla wybranej grupy, ale budzi obawy dotyczące potencjalnego wzrostu cen nieruchomości.
Monika Krześniak-Sajewicz